PlayGalaxy Link – platforma Samsunga do streamingu gier wystartowała

Podczas prezentacji smartfonów Galaxy Note 10 i Galaxy Note 10+ Samsung poinformował o zamiarach uruchomienia własnej usługi, która umożliwi granie w gry zainstalowane na komputerze PC przy pomocy wybranych telefonów i tabletów. Zgodnie z deklaracją, pierwsi użytkownicy mieli otrzymać dostęp do serwisu we wrześniu. Samsung dotrzymał słowa.

Posiadacze Samsungów Galaxy Note 10 i Galaxy Note 10+, mieszkający na terytorium Stanów Zjednoczonych albo Korei Południowej mogą już pobrać na swoje komputery PC i smartfony aplikację PlayGalaxy Link, dzięki której streaming gier staje się możliwy.

Reklama
Samsung Galaxy Note 10 i Galaxy Note 10+
Samsung Galaxy Note 10 i Galaxy Note 10+ (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Samo funkcjonowanie aplikacji jest stosunkowo proste. Ta zainstalowana na komputerze automatycznie skanuje sprzęt w poszukiwaniu zainstalowanych kompatybilnych gier oraz odpowiada za przesyłanie obrazu generowanego przez komputer do smartfona. W przypadku, gdy PC podłączony jest do sieci domowej przy pomocy kabla sieciowego, możliwe jest nawet zdalne wybudzenie komputera celem włączenia gry. Należy jednak pamiętać, by wcześniej odpowiednio skonfigurować komputer.

Rolą aplikacji w telefonie jest z kolei prezentacja dostępnych gier oraz wyświetlenie wygenerowanego przez komputer obrazu. PlayGalaxy Link współpracuje z połączonymi ze smartfonem kontrolerami, służącymi do grania. Sam program co prawda oferuje możliwość sterowania dotykiem, wyświetlając na ekranie odpowiednie przyciski pada, jednak rozwiązanie samo w sobie jest bardzo niewygodne. Dość powiedzieć, że do obsługi trzymanego telefonu mogą służyć wyłącznie kciuki. Kwestii braku dostępności gałek analogowych komentować nie trzeba.

Streaming gier z PC na najnowsze smartfony z linii Galaxy Note możliwy jest po spełnieniu następujących wymagań sprzętowych:

  • Smartfon: Samsung Galaxy Note 10, Samsung Galaxy Note 10+ (wkrótce najprawdopodobniej kolejne smartfony i tablety Samsunga);
  • PC: karta graficzna NVIDIA GeForce 1060 lub AMD Radeon RX550 (i wyższe), procesor Intel Core i5 (i wyższe), system Windows 10, pamięć RAM 8 GB DDR4 (i więcej);
  • Router: przepustowość co najmniej 1 Gigabit.

Wymagania sprzętowe zostały ustalone na rozsądnym poziomie, spełnia je większość współczesnych komputerów, które dedykowane są do grania w gry.

Popularność serii Galaxy Note 10 w Polsce przerosła oczekiwania. Nie wiadomo tylko, jakie

Aplikację na PC można pobrać ze strony internetowej Samsunga, z kolei na Note’y dostępna jest w sklepie Galaxy Store.

Nam natomiast pozostaje czekać na oficjalne udostępnienie usługi w Polsce.

Źródło: PlayGalaxy  Link dzięki Android Police