The Pirate Bay flaga piracka
fot. Pixabay

Wysoka kara dla pirata telewizyjnego w Polsce – ponad 1 milion złotych odszkodowania

Jeszcze kilka lat temu klasyczna telewizja była niezbędnym elementem przyzwyczajeń rozrywkowych mnóstwa Polaków. Choć coraz więcej osób decyduje się kompletnie zarzucić to medium na rzecz VoD, operatorzy tacy jak CANAL+ czy Polsat wciąż zarabiają mnóstwo pieniędzy. Czasem trochę mniej, przez piratów telewizyjnych.

„Lokalna dystrybucja” CANAL+

Sąd Rejonowy w Wieliczce wydał wyrok w sprawie pewnego przedsiębiorczego mieszkańca powiatu krakowskiego, który stwierdził, że płatne platformy telewizyjne są zbyt drogie, by każdego miesiąca przelewać na ich konta wysokie kwoty za abonament. Dlatego też oferował dostęp do kanałów telewizyjnych CANAL+ oraz Cyfrowego Polsatu, a sam pobierał od samodzielnie pozyskanych klientów znacznie niższe opłaty.

(fot. policja.pl)

Żeby móc nielegalnie udostępniać sygnał płatnych platform telewizyjnych, wspomniany mężczyzna zbudował całą infrastrukturę sprzętową. W 2018 roku, gdy został zatrzymany, policja zabezpieczyła materiał dowodowy w postaci urządzeń pełniących rolę serwerów „sharingowych”, dekodery oraz komputery. Do serwera głównego podpiętych było kilkadziesiąt kart abonenckich, umożliwiających odbiór płatnej, kodowanej telewizji, która następnie za pomocą internetu była udostępniana nieuprawnionym osobom.

Oczywiście organizator nie robił tego wszystkiego pro bono. Od swoich klientów pobierał miesięczne opłaty, choć były one znacznie niższe niż w wypadku legalnych abonamentów na platformach, których sygnał był share’owany. Jak czytamy w informacji na portalu policja.pl, funkcjonariusze w trakcie przeszukania domu podejrzanego znaleźli gotówkę w kwocie prawie 180 tys. złotych.

1 milion złotych kary za piractwo telewizyjne

Zysk, jaki udało się wypracować oszustowi spod Krakowa, nawet nie zbliżył się do kwoty, jaką oskarżony musi zapłacić poszkodowanym – CANAL+ Polska oraz Cyfrowemu Polsatowi. Kwota ponad ponad 1 miliona złotych jest jednocześnie rekordową w historii walki z procederem sharingu w Polsce. Oprócz tego mężczyzna został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat.

(fot. policja.pl)

W toku postępowania postępowania zatrzymano jeszcze jednego podejrzanego w tej sprawie. On również został prawomocnie skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby oraz zapłatę odszkodowania na rzecz pokrzywdzonych.

Jak widać, piractwo telewizyjne nie popłaca. Oczywiście nie tylko takie – w październiku mogliśmy zapoznać się z wyrokiem sądowym w sprawie pirata internetowego z Białegostoku, który musi zapłacić prawie 48 mln złotych kary.