fot. Plasma Mobile

PineTab – tablet z „prawdziwym Linuksem” za zaledwie… 79 dolarów

Pod koniec października pisaliśmy o tym, że kolejne przedsiębiorstwo – Pine64 – dołącza do grupy firm, które zamierzają produkować urządzenia mobilne z „prawdziwym Linuksem” na pokładzie. Właśnie udostępniono informację, dzięki której poznaliśmy specyfikację i cenę tabletu, który zaoferuje nam desktopowego Pingwinka.

Pine64 to firma znana przede wszystkim z produkcji bardzo taniego sprzętu z Linuksem na pokładzie. W jej ofercie możemy znaleźć między innymi laptopa Pinebook, którego koszt wynosi zaledwie 99 dolarów, czyli niecałe 400 złotych. Wiadomo, ze względu na bardzo niską cenę produkt ten nie oferuje najlepszej specyfikacji, jednak pozwoli chociaż na wykonywanie podstawowych czynności.

Reklama

Pine64 chce również spróbować swoich sił w dziale urządzeń mobilnych. Jakiś czas temu pisałem, że przedsiębiorstwo zamierza mieć w swojej ofercie smartfon i tablet z „prawdziwym Linuksem”. Właśnie o tym drugim sprzęcie zostały wypuszczone pierwsze, ciekawsze informacje.

PineTab będzie bazował na układzie Allwinner A64, którego możliwości mają być podobne do tego z laptopa Pinebook (czterordzeniowy układ Cortex-A53 z taktowaniem 1,2 GHz). Procesor wspierać będzie 2 GB pamięci RAM, a na pliki użytkownika przewidziano 16 GB pamięci wbudowanej eMMC. Poza tym, tablet zaoferuje Bluetooth 4.0, kartę sieciową WiFi, główny pięciomegapikselowy aparat oraz frontowy 2 Mpix. Obraz natomiast wyświetlany będzie na ekranie LCD o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości HD.

PineTab z magnetyczną klawiaturą

Jak widać, specyfikacja jest wyjątkowo uboga, jednak nie jest to tutaj najważniejsze. Musimy pamiętać o tym, ile ma kosztować ten sprzęt. Za PineTab przyjdzie nam zapłacić jedynie 79 dolarów, czyli około 300 złotych, co jest naprawdę niewielką kwotą. Firma chce również przygotować specjalną klawiaturę z touchpadem, która – wedle uznania – będzie dorzucona do zestawu. Wtedy jednak cena urządzenia wzrośnie do 99 dolarów, czyli niecałych 400 złotych.

Jak oceniacie PineTab? Chcielibyście zakupić taki tablet z „prawdziwym Linuksem”?.

Źródło: OMG!Ubuntu