Adobe Photoshop iPad
Adobe Photoshop na iPada (źródło: Adobe Photoshop)

Photoshop dla iPadOS z funkcją Select Subject i poprawkami wydajności

Ostatnia aktualizacja:

Użytkownicy iPadów zajmujący się zdjęciami długo oczekiwali na premierę sztandarowego programu graficznego Adobe, czyli Photoshopa. Wersja mobilna powstawała w bólach, a w międzyczasie o rząd dusz walczyły z powodzeniem Pixelmator Photo i znakomity Affinity Photo. Pokazany na początku listopada Photoshop musiał zatem już na wejściu zmierzyć się w wysokimi oczekiwaniami użytkowników oraz zasiedziałą już konkurencją. Zmierzył się i… z kretesem przegrał.

I przegrać musiał, gdyż Photoshop dla iPadów był raczej bliższy swoim ubogim komórkowym braciom, niż pełnoprawnej wersji znanej z Windows czy macOS. Program oferował świetną obsługę dotykową, lecz wbrew marketingowym obietnicom pełnego photoshopa, oferował znacznie mniejszą bibliotekę dostępnych funkcji i filtrów, a niektóre z nich były także wyraźnie uproszczone w stosunku do dekstopowego odpowiednika. I do tego aplikacja nie była tania – prawie 50 zł miesięcznie to tyle, co miesięczna subskrypcja Foto Lightroma i Photoshopa. Na szczęście okazało się, że obecni użytkownicy Adobe CC nie będą musieli dopłacać osobno do wersji na iPada.

Photoshop dla iPadOS z funkcją Select Subject i poprawkami wydajności

Nowe funkcje dla Photoshopa na iPady

Adobe zebrało zasłużone baty po premierze, lecz zarazem wyciągnęło wnioski – producent zobowiązał się do szybkiego wzbogacania programu. I słowa dotrzymuje – Photoshop na iPadOS otrzymał właśnie funkcję inteligentnej selekcji głównego motywu. Wykorzystuje ona uczenie maszynowe i algorytmy AI Adobe Sensei do rozpoznania głównego tematu i szybkiej selekcji.

Photoshop dla iPadOS z funkcją Select Subject i poprawkami wydajności

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Rzecz wbrew pozorom jest niezwykle skomplikowana, o czym wie każdy, kto próbował szybko zaznaczyć poprawnie obiekt na zdjęciu – tymczasem Select Subject bardzo sprawnie rozpoznaje główny temat zdjęcia, przy minimalnej ilości artefaktów. Oczywiście mimo całej masy zdjęć wykorzystanych przy uczeniu algorytmu, bez problemu znajdziemy także i takie, z którymi Adobe Sensei sobie nie poradzi, pozostawiając nas z koniecznością ręcznego zaznaczania, lecz w typowych przypadkach użytkownikowi pozostają jedynie niewielkie korekty i skupienie się na reszcie obróbki.

Photoshop dla iPadOS z funkcją Select Subject i poprawkami wydajności

Ostatnia aktualizacja dodała także usprawnienia w obsłudze programu oraz wzrost wydajności w operacjach na dużych plikach opartych o chmurę Adobe. Kto wie, może za jakiś czas Photoshop dla iPada naprawdę dorówna swojemu starszemu bratu?

Źródło: Adobe