paypal
PayPal

Zapłacisz 50 zł, jeśli nie korzystasz ze swojego konta PayPal

PayPal od grudnia wprowadzi kontrowersyjną opłatę za utrzymywanie nieaktywnego konta. Jeśli nie chcemy stracić 50 złotych w jednej chwili, lepiej podjąć działania.

PayPal zmienia regulaminy i cenniki

Jeśli mamy konto PayPal, to powinniśmy w swojej skrzynce mailowej znaleźć wiadomość informującą o zmianach w umowach prawnych. Jednocześnie mail nie sugeruje w żaden sposób, że niektóre opłaty zmienią się tak drastycznie. Zaleca tylko zapoznanie się z nowym regulaminem, a w tym wypadku jest to wysoce wskazane.

Jeśli użytkownik nie podejmie żadnych działań na koncie do 16 grudnia 2020 roku, PayPal uzna, że zgadza się na przedstawione tam warunki. A trzeba wspomnieć, że dla niektórych mogą one okazać się dość kosztowne.

50 zł za nieaktywne konto PayPal

Odwiedzając stronę aktualizacji zasad PayPal, z łatwością odnajdziemy link do regulaminu w pliku PDF. W tabelce opłat znajdziemy między innymi taki zapis:

Informuje on, że brak aktywności na koncie będzie skutkować pobraniem opłaty w wysokości 50 zł lub niższej, jeśli na koncie będzie znajdować się mniej środków.

Jaka jest podstawa tego typu opłaty? W regulaminie czytamy:

Aby zagwarantować wywiązanie się z niniejszej Umowy z Użytkownikiem, Użytkownik przyznaje firmie PayPal prawo do środków na swoim koncie PayPal jako zabezpieczenia wszelkich kwot, które Użytkownik może być winny firmie PayPal. W terminologii prawniczej określane jest to jako „prawo retencji” lub „zabezpieczenie spłaty” na koncie PayPal Użytkownika.

Jest to więc swego rodzaju bufor na wypadek działań użytkownika niezgodnych z regulaminem.

Problem pojawia się, gdybyśmy chcieli dociec, co dokładnie oznacza termin „nieaktywne konto”. Nie jest on sprecyzowany w załączonym do regulaminu glosariuszu, ani w żadnej innej jego części.

PayPal nie określa, co znaczy „nieaktywne konto”

Jak więc rozumieć ten zapis? Czy PayPal zabierze nam z konta 50 zł, jeśli nie dokonamy żadnej operacji w jakimś czasie? Przez miesiąc? Kwartał? Rok? Poza tym, kiedy taka opłata miałaby dokładnie zostać pobrana?

Nowy regulamin jest pod tym względem nieprecyzyjny. Co prawda osobiście aktywnie korzystam z PayPala, więc mi opłata 50 zł jest niestraszna. Inaczej przedstawia się jednak sytuacja osób, które mają tam jakieś środki od lat, i albo o nich zapomnieli, albo po prostu je tam „kiszą”. Byłoby znacznie lepiej, gdyby PayPal dokładnie określił, o co chodzi w nowych regulaminach.

Zawsze można prewencyjnie zamknąć konto PayPal. Da się to prosto zrobić, logując się do serwisu i odnajdując stosowną opcję w Ustawieniach konta. Coś jednak czuję, że PayPal szybko wyjaśni tę sprawę. Użytkownicy nie są – lekko mówiąc – zadowoleni.