Oppo logo

Wyświetlacz bez jakichkolwiek ramek? Spójrzcie na nowy patent Oppo

Firma Oppo coraz mocniej zaznacza swoją obecność na europejskim rynku smartfonów. Klienci doceniają ją za liczne innowacje, które nie są okraszone ogromną ceną. Oppo nie zamierza stać w miejscu – w sieci pojawiły się patenty nowego smartfona, który wygląda zniewalająco.

Oppo z całkowicie bezramkowym ekranem

Zagięte ekrany smartfonów niewątpliwie są bardzo ładne i ciekawie się prezentują, jednak mają także swoje wady, jak mała odporność na upadki czy droga wymiana takich ekranów. Dlatego też pionier, który spopularyzował występowanie takich wyświetlaczy, Samsung, już zaczyna powoli odchodzić od takiego rozwiązania. Na drugim biegunie są natomiast chińscy producenci, jak np. Xiaomi czy Oppo. Ten ostatni opatentował właśnie nowy smartfon, którego wyświetlacz nie ma żadnych ramek.

Całkowita bezramkowość wiąże się chociażby z wprowadzeniem aparatu pod ekranem. Właśnie to pokazuje patent, który trafił do sieci.

Nie wiemy, czy jest to całkowicie nowy smartfon, jednak LetsGoDigital informuje, że patent może być związany z najnowszym flagowcem, Oppo Find X3 5G. Na patencie widać, że ekran jest zakrzywiony i zajmuje oba boki urządzenia. Wiąże się to z tym, że nie ma w nim miejsca chociażby na przycisk blokady czy kontrolę głośności. Te mają zostać umieszczone z tyłu, w pobliżu końca krzywizny wyświetlacza po obu stronach.

Patent, przedstawiający smartfon z wyświetlaczem bez jakichkolwiek ramek i aparatem pod ekranem
Patent, przedstawiający smartfon z wyświetlaczem bez jakichkolwiek ramek i aparatem pod ekranem (fot. LetsGoDigital)

Dodatkowo wspomniany już wcześniej aparat pod ekranem, który coraz częściej zaczyna pojawiać się w projektach czy patentach, a nawet w zaprezentowanych już smartfonach, jak ZTE Axon 20 5G. Na ile to rozwiązanie jest już gotowe do stosowania w konsumenckich urządzeniach, tego nie wiemy.

Wracając jednak do patentu Oppo, został on już zgłoszony do CNIPA (Chińska Krajowa Administracja Własności Intelektualnej) pod koniec 2019 roku, jednak dopiero ostatnio, 9 października 2020 roku, został oficjalnie zatwierdzony i zarejestrowany.

Co ciekawe, LetsGoDigital informuje, że wyświetlacz miałby mieć proporcje 21:9, co dotychczas stosował głównie Sony, w smartfonach takich jak np. Sony Xperia 1 II czy Sony Xperia 5 II.

Tak ma wyglądać Oppo Find X3 5G
Tak ma wyglądać Oppo Find X3 5G (fot. LetsGoDigital)

Patrząc już typowo na specyfikację i wyposażenie smartfona, znajdziemy w nim port USB-C oraz głośnik na dole urządzenia oraz potrójny aparat.

Należy pamiętać, że jest to jedynie patent, a te niekoniecznie zostają wykorzystane podczas normalnej produkcji. Nie wiadomo na razie, czy Oppo w ogóle zdecyduje się na wypuszczenie takiego telefonu na rynek, a jeśli jednak, to istnieje duża szansa, że będzie wyglądał inaczej, niż na powyższych fotografiach.