Osobisty sejf na pliki w usłudze OneDrive. Oto, co oferuje nowa funkcja

Chmura OneDrive należąca do Microsoftu jest jedną z najbardziej uniwersalnych usług tego typu. Aplikacje OneDrive dostępne są na bodaj każdy system mobilny, a integracja z Windows czyni ją pierwszym wyborem dla użytkownika tego systemu, szczególnie jeśli jest przy okazji subskrybentem Office 365.

Microsoft co jakiś czas dodaje do OneDrive znaczące nowości. W zeszłym roku była to możliwość cofnięcia się do starszych wersji plików (również skasowanych) po ataku malware, w tym roku natomiast pojawi się dodatkowy poziom zabezpieczeń, tak zwany Personal Vault (osobisty sejf). Będzie to chroniony obszar dysku OneDrive, do którego dostęp będzie możliwy tylko po dodatkowej weryfikacji uprawnień. Zabezpieczenie będzie działać w oparciu o PIN, kod SMS lub zabezpieczenie biometryczne, takie jak odcisk palca czy rozpoznawanie twarzy. Obsługiwany ma być także Microsoft Authenticator. Odblokowany sejf będzie oczywiście samoczynnie się blokował w przypadku dłuższej nieaktywności.

Jedną z ciekawszych funkcji będzie także możliwość skanowania dokumentów w aplikacjach mobilnych wprost do zabezpieczonego obszaru.

 

 

Personal Vault będzie miał także dodatkową warstwę zabezpieczeń na komputerach z Windows, gdzie OneDrive stanowi część systemu. Folder sejfu będzie obowiązkowo szyfrowany za pomocą usługi BitLocker (nie mam w tej chwili informacji, jak to będzie wyglądać w przypadku W10 Home, w którym BitLocker nie jest dostępny).

Jeśli chodzi o dostępność nowej usługi, wystartuje ona wkrótce w Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie, a do końca roku powinna być dostępna już na całym świecie. Użytkownicy darmowej wersji usługi lub podstawowego planu płatnego będą mogli przetestować Personal Vault przy ograniczonej ilości możliwych do przechowania plików. Abonenci usługi Office 365 nie będą mieli takich ograniczeń, sejf będzie mógł przechować dowolną ilość plików w ramach dostępnej pojemności dysku.

Warto jeszcze krótko wspomnieć o zmianach w pojemnościach: wersja darmowa nie ulega zmianie, lecz wariant podstawowy ulegnie powiększeniu z 50 GB do 100 GB bez zmiany ceny. Użytkownicy Office 365 zyskają natomiast możliwość dokupienia dodatkowej przestrzeni dyskowej do maksymalnie 2 TB.

Źródło: Microsoft