Ten komputer oszukuje system. Usuwa dane z dysku, kiedy tylko hakerzy próbują się do niego dostać

Ostatnio nagłówki dotyczące ataków hakerskich mnożą się jak grzyby po deszczu. Może na złośliwe oprogramowanie jest jakiś sezon, a może potrwa on cały rok. Choć czasem wystarczy utworzyć w folderze Windowsa odpowiedni plik, to nie zawsze rozwiązania są tak proste. Ci, którym kwestia zabezpieczenia komputera nie daje spać, mogą kupić Orwl. Ma kilka funkcji, które skutecznie uprzykrzą życie hakerom. Albo chociaż utrudnią im włam.

Orwl jest komputerem z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows, Linux Ubuntu lub Qubes OS (nazywany najbezpieczniejszym systemem operacyjnym na świecie). Oferuje kilka interesujących funkcji dotyczących zabezpieczeń oprogramowania i danych przed atakami UEFI i DMA. Wykorzystuje też blokowanie portów USB.

Reklama

Pracuje na przykład ze specjalnym kluczem, w którym jest kod przekazywany przez NFC w celu sprawdzenia, czy użytkownik upoważniony jest do używania komputera. Jeśli czujnik wykryje, że klucz NFC znajduje się poza jego zasięgiem – na przykład, kiedy właściciel komputera opuści pokój – komputer blokuje wszystkie porty USB aby zapobiec jakiejś złośliwej manipulacji danymi na dysku.

Najlepsze na koniec – Orwl potrafi rzeczywiście chronić się przed fizycznymi próbami kradzieży danych. Zazwyczaj ataki oparte na złośliwym oprogramowaniu można prędzej czy później „rozbroić”, albo wcześniej podjąć działania, które sprawią, że wirus czy malware nie przedostaną się do naszego komputera. Co innego, kiedy złodziej fizycznie przejmie naszą „puszkę”. Wtedy ma niemal nieograniczone możliwości przeszukiwania prywatnych gigabajtów.

Orwl jest przygotowany nawet i na to. Wykrywa, kiedy ktoś próbuje dostać się do wnętrza komputera (nawet, gdy jest odłączony od prądu), a następnie nieodwracalnie niszczy klucz deszyfrujący dane na dysku, kompletnie uniemożliwiając złodziejowi uzyskanie dostępu do nich.

Oczywiście większość z nas nie ma niczego tak niesamowicie ważnego, żeby inwestować w tego typu środki bezpieczeństwa. Niezbyt tanie środki bezpieczeństwa, można by dodać, bo Orwl pojawi się na rynku w sierpniu z ceną początkową 1699 dolarów.

 

Specyfikacja Orwl:

  • Procesor: Intel Skylake M3 lub M7
  • Grafika: Intel 515 ze wsparciem 4K
  • Porty: 2 x USB 3.0 typu C, 1 x micro HDMI
  • Pamięć: 8 GB
  • Dysk: 180 lub 480 GB SSD z automatycznym szyfrowaniem AES 256-bit
  • Łączność: Bluetooth 4.1, Wi-Fi a/b/g/n/ac
  • System: Ubuntu, Windows 10
  • Mikrokontroler bezpieczeństwa danych: MAX32550 DeepCover Secure Cortex-M3 z baterią umożliwiającą działanie przez 6 miesięcy
  • Weryfikacja tożsamości: NFC + klucz BLE + hasło
  • Wymiary: 130 mm szerokości, 30 mm wysokości, waga – 400 g

 

źródło: BGR, crowdsupply.com