Europa mapa Orange logo
fot. Pexels

Skończyło się dobre – Orange też będzie doliczać opłaty tym, którzy nadużywają roamingu w UE

Można pomyśleć: miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle. Hucznie zapowiadane całkowite zniesienie opłat roamingowych nie wygląda tak, jak większość się spodziewała. Orange jest bowiem kolejnym operatorem, który zapowiedział ich naliczanie osobom, które „nadużywają” roamingu na terenie Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że Orange jako pierwsze (i początkowo również jako jedyne) całkowicie zniosło opłaty roamingowe i nie wprowadziło żadnych dodatkowych ograniczeń w postaci limitów minut czy SMS-ów/MMS-ów w przypadku korzystania z roamingu na terenie Unii Europejskiej. Pomarańczowy bardzo się tym szczycił, jednak po kilku miesiącach od wprowadzenia zasady Roam Like At Home mina mu chyba zrzedła, kiedy okazało się, że taka hojność kosztowała go aż ponad 70 milionów złotych.

Dlatego podobnie, jak Plus i Play, Orange także zacznie znowu naliczać opłaty roamingowe. Od razu trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie oznacza to całkowitego powrotu do przeszłości. Nie. Zmian nie odczuje większość klientów, która zwykle jedzie na wycieczkę do jednego z krajów Unii Europejskiej na tydzień lub dwa – ta grupa nadal nie będzie musiała się martwić, że operator naliczy im dodatkowe opłaty za minutę rozmowy czy wysłanego SMS-a.

Zgodnie z Polityką Uczciwego Korzystania (z ang. Fair Usage Policy, FUP), jeżeli w ciągu ostatnich 4 miesięcy klient przebywa dłużej za granicą niż na terenie Polski i korzysta tym samym z roamingu, to operator ma prawo naliczyć mu dodatkowe opłaty. Za minutę wykonanego połączenia głosowego jest to 16 groszy, za minutę odebranego 5 groszy, za wysłanego SMS-a 5 groszy, za wysłanego MMS-a 4 grosze i za 1 MB transmisji danych także 4 grosze.

Jeżeli w ciągu czterech ostatnich miesięcy przez co najmniej dwa klient przebywał za granicą, może spodziewać się SMS-a do Orange, informującego go o tym, że jeżeli nie wróci wkrótce do Polski, zgodnie z Polityką Uczciwego Korzystania operator zacznie mu naliczać dodatkowe opłaty. Dotyczy to więc głównie osób, które pracują za granicą lub pojechały na wymianę. Pomarańczowy mówi, że nie jest ich wiele, ale kosztują go one ogromne pieniądze.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/11/09/play-zacznie-naliczac-oplaty-roamingowe/

Źródło: Biuro Prasowe Orange Polska