Jeden z klientów Orange w 2017 roku przesłał światłowodem… 165 TB danych | Tabletowo.pl

Jeden z klientów Orange w 2017 roku przesłał światłowodem… 165 TB danych

Dołącz do dyskusji 0

Orange podsumowało 2017 rok. Jedną z najbardziej intrygujących informacji jest chyba ta, że jeden z klientów (bądź też klientka) przesłał(a) światłowodem aż 165 TB danych. Operator podał jednak również całą masę nie mniej interesujących danych. Zobaczcie, jak upłynął Pomarańczowemu poprzedni rok.

Na koniec 2017 roku światłowód Orange miał w swoim zasięgu ponad 2,47 miliona mieszkań, domów jednorodzinnych i różnej wielkości firm. Operator nie poprzestaje na tym i aktualnie ma podpisanych 45 porozumień z samorządami miast, co ma pomóc w dalszej rozbudowie. Aktualnie ze światłowodu korzysta ponad 200 tysięcy klientów.

I chociaż rekordzista (rekordzistka) przesłał(a) w 2017 roku po światłowodzie 165 TB danych (jakieś pomysły, jak to się jemu/jej udało? ja nie mam pojęcia), to i tak jest to „nic” w porównaniu z transferem, wygenerowanym łącznie przez wszystkich użytkowników internetu stacjonarnego. Klienci indywidualni przesłali bowiem 1,68 eksabajta danych. Dla porównania, 1 TB = 1012 bajtów, natomiast 1 EB (eksabajt) to 1018 bajtów.

Warto też dodać, że w lutym 2017 roku, w ramach konsorcjum IPHOBAC, Orange przeprowadziło test rozwiązania, które w przyszłości ma zastąpić światłowód na krótkich odcinkach radiolinią. Udało się przesłać dane z prędkością 1 Gbit/s, aczkolwiek to dopiero początek i docelowo operator chce osiągnąć jeszcze większe prędkości.

Orange sukcesywnie rozbudowuje także sieć nadajników. W 2017 roku liczba stacji bazowych z 4G LTE przekroczyła 10 tysięcy. Do blisko 4 tysięcy zwiększyła się także liczba nadajników, na których można korzystać z agregacji pasm. Dla porównania, na koniec 2016 roku było ich zaledwie nieco ponad 450! Na ponad 1100 stacjach bazowych uruchomiono trzy pasma nośne, co oznacza, że w praktyce klienci mogą osiągnąć transfer z prędkością nawet 300 Mbit/s.

Stale zwiększa się także transfer danych po sieci komórkowej. W 2017 roku klienci Orange przesłali ponad 450 PB (petabajtów) – to zawartość ponad 100 milionów płyt DVD! Orange również podaje, że 1/4 rozmów telefonicznych odbywa się w standardzie HD Voice. Co ciekawe, użytkownicy najczęściej dzwonią poprzez 3G. Na drugim miejscu jest 2G, a na trzecim VoLTE. W zeszłym roku operator uruchomił także aplikację, umożliwiającą prowadzenie rozmów z użyciem Wi-Fi Calling.

Transfer danych w sieci mobilnej Orange Polska w latach 2015-2017 (fot. Biuro Prasowe Orange Polska)

Polecamy również:

Orange wydaje mnóstwo pieniędzy, żebyś Ty miał lepszy zasięg

Źródło: Biuro Prasowe Orange Polska

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona