telefon smartfon Nokia Microsoft Lumia rozmowa telefoniczna chłopak mężczyzna
fot. Pexels

Od dziś zapłacisz mniej za rozmowy i SMS-y międzynarodowe w UE

Unia Europejska jest krytykowana za wiele rzeczy, jednak w przypadku rynku telekomunikacyjnego narzucane przez nią regulacje są bardzo korzystne dla klientów. To właśnie dzięki nim płacimy coraz mniej za korzystanie z usług w roamingu, a od dziś użytkownicy zapłacą także mniej za rozmowy i SMS-y międzynarodowe na numery w UE.

Przyjęty przez Komisję Europejską tzw. pakiet telekomunikacyjny reguluje maksymalną wysokość stawek, jakie krajowi operatorzy mogą pobierać za połączenia i SMS-y na numery zagraniczne w Unii Europejskiej. W pierwszym przypadku wynosi ona 19 centów (równowartość ~82 groszy) za minutę, natomiast w drugim 6 centów (równowartość ~26 groszy).

Podane powyżej kwoty są jednak kwotami netto i należy do nich doliczyć jeszcze podatek VAT, który w Polsce wynosi 23%. W związku z tym, najwięksi operatorzy w Polsce, tj. Orange (wraz z nju mobile), Play, Plus i T-Mobile, od dziś za minutę połączenia wychodzącego na numer w innym kraju Unii Europejskiej będą pobierać złotówkę (brutto), zaś za wysłanego SMS-a 31 groszy (brutto). W przypadku Orange dotyczy to także rozmów wykonywanych z numerów stacjonarnych.

To niewątpliwie dobra zmiana, ponieważ do tej pory minuta połączenia głosowego na numer w Unii Europejskiej kosztowała nawet 2,50 zł, więc klienci na pewno odczują różnicę, jeśli zdarza im się dzwonić za granicę.

Komisja Europejska zdecydowała się wprowadzić taką regulację, ponieważ z jej obserwacji wynikało, że różnice pomiędzy stawkami naliczanymi przez operatorów w różnych krajach Unii Europejskiej były rażąco duże.

Przeciętnie standardowa cena połączenia wewnątrzunijnego była trzykrotnie wyższa niż standardowa cena połączenia krajowego, a standardowa cena za SMS-a wewnątrz Unii była ponad dwukrotnie wyższa niż cena krajowa.

Nowe stawki za połączenia i SMS-y międzynarodowe w ramach Unii Europejskiej weszły dzisiaj w życie we wszystkich 28 krajach Wspólnoty.

Źródło: TVN24 BiS