fot. LetsGoDigital

To już chyba za dużo – Oppo opatentowało smartfon z wysuwanym… ekranem

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu prawdopodobnie mało kto by uwierzył, że na rynku pojawi się tak dużo smartfonów z wysuwanymi aparatami. Co więcej, przed nami premiery kolejnych, m.in. Oppo Reno i Samsunga Galaxy A90. Wspomniane Oppo postanowiło jednak pójść jeszcze o krok dalej i zaprojektować urządzenie z wysuwanym z wnętrza obudowy… ekranem.

Smartfony z wysuwanymi aparatami wciąż nie są mainstreamowe, ale faktem jest, że w ostatnim czasie na rynku zadebiutowało ich całe mnóstwo, więc na pewno na stałe zapiszą się na kartach historii. Prędzej czy później rozwiązanie to z pewnością odejdzie do lamusa, lecz na razie trudno przewidzieć, jakie je zastąpi – może ukryte pod wyświetlaczami kamerki do selfie i rozmów wideo? To by było coś.

Reklama

Aparat do selfie być musi

Każdy powinien być świadomy, że kamerka do selfie i rozmów wideo jest koniecznością w inteligentnym telefonie, nawet jeśli ktoś z niej nie korzysta. Takich osób jest jednak mniej niż więcej i producentom nie opłaca się tworzyć urządzeń dla tak nielicznej grupy.

Z tego powodu powszechną praktyką jest wycinanie części wyświetlacza, aby wcisnąć w tak wygospodarowaną przestrzeń obiektyw aparatu. Dość sporo jest jednak osób, którym wszelkie notche czy otwory się nie podobają i prawdopodobnie właśnie z myślą o takich użytkownikach powstają smartfony z wysuwanymi kamerkami do selfie i rozmów wideo. A przy okazji dzięki temu producenci mogą chwalić się jeszcze wyższym stosunkiem powierzchni ekranu do powierzchni całego panelu przedniego (screen-to-body ratio).

Smartfon Oppo z wysuwanym wyświetlaczem

Oppo w tym przypadku postanowiło jednak podejść zupełnie inaczej do tematu wysuwanych elementów. W zgłoszonym do WIPO (World Intellectual Property Organisation – Światowa Organizacja Własności Intelektualnej) patencie z wnętrza obudowy wysuwa się bowiem nie kamerka do selfie i rozmów wideo, a… drugi ekran. Co ciekawe, ramka dookoła wyświetlacza jest na tyle szeroka, że według projektu zmieści się na niej głośnik do rozmów oraz aparat do samopstryków.

Patent Oppo na smartfon z wysuwanym ekranem (fot. WIPO via LetsGoDigital)

Pierwszy z projektów wydaje się dość absurdalny, ponieważ nie potrafię sobie wyobrazić zastosowania wysuwanego z górnej krawędzi ekranu – sięganie do niego byłoby bowiem wyjątkowo niekomfortowe, gdyż już sam smartfon jest dość duży (jak niemal wszystkie nowe inteligentne telefony – na mniejsze popyt jest zbyt mały, aby opłacało się je produkować).

Drugi projekt o wiele bardziej natomiast do mnie przemawia, gdyż jest to coś na kształt LG Dual Screen do LG V50 ThinQ 5G, z tą różnicą, że wyświetlacz jest ukryty we wnętrzu urządzenia. Oczywiście niewątpliwie wpłynęłoby to zarówno na wagę, jak i cenę smartfona, ale w praktyce mogłoby okazać się bardzo użyteczne.

Kiedy smartfon Oppo z wysuwanym wyświetlaczem trafi na rynek?

Należy pamiętać, że cały czas mówimy tutaj o patencie, czyli pomyśle, który niekoniecznie może się urzeczywistnić i pojawić na sklepowych półkach. Na razie jest to bardzo ryzykowny – bo nowatorski – projekt i przeciętni klienci niekoniecznie chcieliby wydać na coś tak niespotykanego swoje pieniądze, patrząc przez pryzmat tego, jakie smartfony aktualnie sprzedają się najlepiej.

Ja jednak z chęcią zobaczyłbym finalną wersję drugiego z ww. projektów, ponieważ lubię takie nietypowe nowinki, a do tego mam słabość do sliderów. A Wam jak się podobają oba pomysły?

Źródło: WIPO przez LetsGoDigital