Przekombinowane? Oppo patentuje aparat wysuwany z boku smartfona

Producenci smartfonów prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej dziwacznych wariacji na temat aparatów w smartfonach. Tym razem ze swoim patentem wyskoczyło ZTE i przedstawiło projekt urządzenia, w którym mechanizm kamery wysuwa się z bocznej ramki telefonu.

Zaprojektowanie smartfona pozbawionego wcięcia w ekranie, przeznaczonego na oczko aparatu, nie jest takie proste. Widzieliśmy już różne sposoby na ominięcie notcha – od otworów w wyświetlaczu (po którejś ze stron lub umieszczone centralnie w stylu „cyklopa”) przez moduły wysuwane z górnej ramki i slidery po całe segmenty odwracane w odpowiednią stronę w razie potrzeby.

Reklama

Oppo przewraca myślenie na bok

Nowy patent Oppo, złożony w bazie danych CNIPA (China National Intellectual Property Administration), czyli chińskiego urzędu chroniącego własność intelektualną, charakteryzuje się pierwszym rozwiązaniem typu „moduł przedniego aparatu z boku smartfona”.

Sprytna konstrukcja gromadzi wszystkie aparaty mniej więcej w tym samym miejscu obudowy, umożliwiając ich współpracę i uproszczenie planu płyty głównej urządzenia. Kiedy przedni aparat jest potrzebny, z prawego boku telefonu wysuwa się odpowiedni element.

Reszta szkicu koncepcyjnego jest umowna. Co prawda widzimy na nim także aparaty z tyłu obudowy, klawisze głośności, gniazdo słuchawkowe i USB typu C, ale służą one raczej ogólnemu przedstawieniu wizerunku smartfona. Najważniejszy jest projekt bocznego aparatu do selfie. Nie można więc powiedzieć, że mamy do czynienia ze schematem jakiegoś konkretnego modelu.

Z tego samego powodu nie da się orzec, czy Oppo planuje zastosować takie rozwiązanie w którymś ze swoich telefonów. Na pewno byłoby to coś charakterystycznego dla producenta. Pytanie tylko, czy Oppo chce być znane z osobliwie umieszczonego aparatu przedniego.

Tak to chciało rozwiązać ZTE w modelu Axon S

Trzeba powiedzieć, że firma nie jest pierwsza, jeśli chodzi o nietypowe podejście do instalowania przedniego aparatu w smartfonach. Mniej więcej rok temu podobny pomysł miało ZTE, przy czym w konstrukcji Axona S planowano wykorzystać mechanizm slidera bocznego. Niespecjalnie się to przyjęło, więc Oppo prawdopodobnie będzie dość ostrożne, jeśli chodzi o wykorzystanie swojego patentu.

OnePlus Concept One będzie miał „niewidzialny” aparat

źródło: CNIPA przez GSMarena / tigermobiles.com