fot. GIODO

Podpisujesz umowę? Operator nie ma prawa skserować Twojego dowodu osobistego

Kserowanie dowodów osobistych przy okazji podpisywania nowej umowy jest powszechnie stosowaną przez operatorów praktyką. Jednak według GIODO telekomy nie mają prawa tego robić, ponieważ pozyskują w ten sposób znacznie więcej danych niż powinny.

Razem z dowodami osobistymi, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wymienia również prawa jazdy, książeczki wojskowe i legitymacje studenckie. Na każdym z dokumentów znajdują się dane, których operatorzy nie mają prawa przetwarzać, ponieważ nie są one niezbędne do świadczenia usług telekomunikacyjnych. Chodzi tu m.in. o wizerunek klienta, jego wzrost, kolor oczu, posiadaną kategorię prawa jazdy czy jego ważność.

Artykuł 2. Prawa telekomunikacyjnego jasno precyzuje, które dane operator może przetwarzać bez uzyskiwania pisemnej zgody klienta. Są to: imiona, nazwiska, miejsce i data urodzenia, adres miejsca zamieszkania i adres korespondencyjny (jeżeli się różnią), numer PESEL oraz seria i numer dowodu tożsamości. Jak widać, nie ma tu mowy o wymienionych powyżej informacjach.

GIODO dopuszcza jednak przetwarzanie innych danych osobowych, ale wyłącznie za wyrażoną na piśmie zgodą klienta. Dlatego przy okazji następnej wizyty u operatora warto o tym pamiętać i upomnieć się o swoje prawa. Zawsze można też – zamiast zgadzać się na skserowanie dowodu osobistego czy prawa jazdy – zrobić odpis dokumentu, w którym podaje się wyłącznie wymagane informacje.

Źródło: GIODO