Opera w nowej wersji na Androida. Jest dobrze

Opera nie próżnuje i wypuszcza świeżutką wersję swojej przeglądarki na Androida, nie tyle robiąc krok przed konkurencją, co uciekając jej na całkiem spory dystans. Wersja 61 wprowadza przede wszystkim WebSnap, funkcję spersonalizowanego „upiększania” screenów oraz nowy odtwarzacz multimedialny. Wszystko razem robi naprawdę miłe wrażenie.

Reklama

WebSnap może być dobrze znany wszystkim użytkownikom Opery na PC oraz Maku. To właśnie ta część przeglądarki, która umożliwia każdemu użytkownikowi na robienie screenów z przeglądanej treści, a następnie dodawanie do nich naprawdę ciekawych efektów. Personalizacja tego, co chcemy zapisać w ten sposób, wydaje się jeszcze łatwiejsza, a na pewno może być jeszcze bardziej interesująca dzięki dedykowanej kolekcji emotikonek od producenta.

Opera pozwala na personalizację screenów
Opera i jej personalizacja

Powiecie mi, że to mało istotne? Może nawet bym się z Wami zgodził, ale Stefan Stjernelund, manager ds. Produktu Opery na Androida uważa inaczej – „ludzie robią screeny z internetu, aby zachować ważne informacje, (…) teraz mogą im nadać osobisty i zabawny charakter w wyjątkowy sposób”. Nie będę się z nim kłócił.

Opera oferuje wideo bez pobierania dodatkowych aplikacji

Najbardziej interesującym rozwiązaniem jest jednak nowy odtwarzacz multimediów. Umożliwia on bowiem na odtwarzanie różnego rodzaju plików (audio oraz wideo) w przeglądarce, bez potrzeby pobierania dodatkowej aplikacji od dostawcy treści.

O tym, dlaczego to istotne mówi znowu sam Sternelund – „Opera zapewnia użytkownikom odtwarzacz multimedialny, który obsługuje pliki HTML5 osadzone w witrynach internetowych, a także pobrane pliki, więc użytkownicy nie muszą już martwić się przełączaniem między aplikacjami lub pobieraniem odtwarzaczy innych firm, aby oglądać lub słuchać ulubionych multimediów”.

Opera wprowadza nowy odtwarzacz multimedialny

Opisywany tu odtwarzacz obsługuje również kolejkę, dzięki czemu można posegregować interesujące cię treści tak, jak nam się to podoba. A na tym nie koniec – od teraz, podczas oglądania filmów lub słuchania muzyki możecie czytać Tabletowo.pl ;) Treści multimedialne wyświetlą się bowiem jako odtwarzacz „w okienku”.

Czy Opera oferuje więcej?

Zdecydowanie tak. Opera na Androidzie dostarcza także inne funkcje, wyróżniające je spośród konkurencji. Jest to między innymi bezpłatna sieć VPN, mega łatwy i przyjemny w użyciu portfel kryptograficzny czy też świetna synchronizacja z przeglądarką, z której korzystamy na swoim laptopie. O możliwości blokowania reklam nie piszę, bo przecież wiem, że nie robicie tego na Tabletowo.pl, prawda? ;)