Reklama

Ten maluszek do czytania e-booków jest uroczy. Onyx Book Poke 3 ma ekran o przekątnej 6 cali

Obecnie w czytnikach e-booków można przebierać. To już nie te czasy, gdy mówiło się „Kindle albo śmierć”. Onyx Book zaprezentował właśnie trzecią generację swojego najmniejszego urządzenia do czytania e-książek. Oto Onyx Book Poke 3.

Reklama

Kieszonkowy czytnik e-booków

Ponieważ Onyx Book Poke 2 okazał się całkiem udanym urządzeniem, firma postanowiła kontynuować linię kieszonkowych czytników e-booków i zaproponować jego trzecią edycję. Powstała ona nawet wcześniej niż ubiegłoroczna, bo w 2020 roku najmniejszy czytnik w ofercie firmy trafił do sklepów w maju, a Onyx Book Poke 3 został zaprezentowany w połowie stycznia.

Onyx Book Poke 3

Jak chwali się Onyx Book, ubiegłoroczny model Poke 2 wyprzedał się błyskawicznie. Zdążył też zebrać opinie użytkowników – w tym i te krytyczne. Zgodnie podkreślali oni, że w nowym sprzęcie do czytania nie może być już miejsca na przestarzały port microUSB. Firma postanowiła posłuchać ich głosu i wprowadziła w tym roku konieczne usprawnienia.

Ta sama obudowa, niewielkie zmiany

Większość elementów znanych z Onyx Book Poke 2, pojawia się w Poke 3. Wydaje się, że obudowa, moduł Wi-Fi czy bateria 1500 mAh pozostały bez zmian. Strona produktowa podkreśla jednak, że zastosowano „ulepszony” procesor, opisywany jako ośmiordzeniowy układ od Qualcomma. Podstawowa pamięć operacyjna ma 2 GB (LPDDR4X), zaś pamięć wewnętrzna – 32 GB (klasy eMMC), bez możliwości rozszerzenia. W razie potrzeby istnieje opcja skorzystania z modułu Bluetooth 5.0.

Najwyraźniej ekran E-ink także został niezmieniony – wciąż ma 6 cali, 16 poziomów szarości, regulację barwy podświetlenia i działa w rozdzielczości 1072 x 1448 pikseli. Największą sensacją wydaje się być port USB-C ze wsparciem OTG, którego brakowało w poprzednim modelu.

Całość działa na Androidzie 10 i jest w stanie otwierać szereg typów plików tekstowych i graficznych, jak też odtwarzać klipy dźwiękowe. Obsługa tych ostatnich przyda się tylko, jeśli sparujemy z czytnikiem swoje słuchawki Bluetooth, bo Onyx Book Poke 3 nie jest wyposażony ani w wyjście słuchawkowe, ani głośniki zewnętrzne.

Czytnik jest naprawdę niewielkich gabarytów. Przy wymiarach 153 x 107 x 6,8 mm waży zaledwie 150 g, więc na pewno nie będzie stanowił obciążenia dla czytelnika.

Jak dla mnie, Onyx Book Poke 3 wydaje się być bardzo sympatycznym urządzeniem. Czy byłbym w stanie wydać na nie sugerowane 869 złotych? Chyba nie, ale dla niektórych mobilnych moli książkowych wysupłanie nieco wyższej kwoty niż na poprzednika (799 złotych) może okazać się trafioną inwestycją.