Nadchodzą zmiany w OneDrive - dzięki nim nawet atak typu ramsomware nie będzie straszny użytkownikom 21

Nadchodzą zmiany w OneDrive – dzięki nim nawet atak typu ramsomware nie będzie straszny użytkownikom

W nadchodzących dniach Microsoft wprowadzi nowe funkcje do swojego dysku w chmurze, usługi OneDrive. Mają one poprawić bezpieczeństwo dokumentów użytkownika w sytuacji ataku typu ramsomware, szyfrującego pliki na lokalnych dyskach i następnie wymuszającego zapłacenie okupu za ponowne ich odszyfrowanie. Zmiana w synchronizowanych dokumentach mogłaby się rozprzestrzenić na ich kopie w chmurze, zastępując poprawne pliki ich zaszyfrowanymi kopiami i skutkując rozprzestrzenieniem się szkód.

Receptą na taką sytuację ma być możliwość przywrócenia zmienionych dokumentów do wersji z dowolnej chwili w obrębie ostatnich 30 dni – atak typu ransomware z reguły trwa maksymalnie kilka dni, więc miesiąc czasu wstecz powinien w zupełności wystarczyć, by odzyskać niezaszyfrowane kopie. Oczywiście taka ochrona przydaje się nie tylko w przypadku ataku z zewnątrz – zapewne każdemu zdarzało się przypadkiem usunąć z pominięciem kosza więcej niż chciał (lub nie to, co miało być usunięte). Jeśli plik był synchronizowany z OneDrive, bez najmniejszego problemu można będzie go przywrócić na miejsce.

Nadchodzą zmiany w OneDrive - dzięki nim nawet atak typu ramsomware nie będzie straszny użytkownikom 22
Źródło: The Verge

Warto zaznaczyć, że już od dłuższego czasu, jeśli skasowanych zostanie wiele plików na raz w synchronizowanych folderach, na maila i przez wbudowanego w Windows klienta jest wysłane ostrzeżenie z informacją, jak można je przywrócić. Nowo wprowadzany mechanizm ma jednak oferować wygodniejsze i bardziej kompleksowe podejście do problemu.

Nadchodzą zmiany w OneDrive - dzięki nim nawet atak typu ramsomware nie będzie straszny użytkownikom 23

Dodatkowe zmiany w powiązanych usługach Microsoftu będą dotyczyć możliwości udostępnienia plików z OneDrive za pomocą linku zabezpieczonego hasłem oraz wprowadzenie możliwości szyfrowania poczty Outlook.com, również przez aplikacje Outlook dla wszystkich systemów, i Pocztę Systemu Windows.

Wszystkie nowe usługi dostępne będą jedynie dla subskrybentów Office 365 – użytkownikom darmowej wersji OneDrive niestety przyjdzie obejść się smakiem. Proces wprowadzania zmian rozpoczął się dziś i planowo potrwa do końca miesiąca.

Źródło: The Verge