Odliczanie rozpoczęte. Karty graficzne Nvidia GeForce Ampere zadebiutują za 21 dni

Nvidia szukuje coś specjalnego na 21. rocznicę premiery pierwszej karty graficznej firmy. Ostatniego dnia sierpnia zostanie zaprezentowana GeForce Ampere – architektura nowych procesorów graficznych do stosowania w produktach konsumenckich.

31 sierpnia – wielka premiera Nvidii

Nvidia zaczęła przygotowania do wydarzenia, jakie zaplanowano na 31 sierpnia. Zgodnie z komunikatami firmy, które przekazuje na profilach social-media, mamy jeszcze 21 dni do przygotowania się do wielkiej premiery.

Grafiki wskazują na to, że ogłoszenie odbędzie się w ważną, 21. rocznicę zaprezentowania pierwszej karty graficznej Nvidii – to właśnie 31 sierpnia 1999 roku fani gier komputerowych zostali zapoznani z procesorem graficznym Nvidia GeForce 256. Dla wielu układ ten pozostaje symbolem przełomu technologicznego w branży gier.

Zapowiedź odnosi się zapewne do kart graficznych serii 3000, budowanych na nowej architekturze GeForce Ampere. Będą to ważne produkty w trwających zmaganiach Nvidii z AMD, którego Radeony wciąż stanowią dobrą alternatywę dla droższych układów „Zielonych”.

Jest na co czekać

Architektura Nvidia Ampere będzie charakteryzować nadchodzące karty graficzne GeForce RTX 3090, RTX 3080, RTX 3070 i RTX 3060. Co do poprawności nazw nie możemy być jeszcze pewni, ale wiemy, że będą zawierać najważniejsze układy Nvidii, będące efektem prac ostatnich miesięcy.

O ile prezentacja samej architektury i kart referencyjnych może odbyć się jeszcze w sierpniu, tak pierwsze urządzenia przeznaczone dla konsumentów mogą pojawiać się na rynku stopniowo w ciągu kolejnych miesięcy.

Pierwsze przecieki sugerują, że RTX 3080 może być nawet o 30% bardziej wydajny niż RTX 2080 Ti. Jeśli to prawda, to czeka nas naprawdę piękna graficznie jesień!