„Zordonie, Zordonie, słyszysz mnie?” – elastyczne smartfony zakładane na rękę to już teraźniejszość. Oto Nubia Alpha

Składane smartfony to obecnie temat nr 1, ale Nubia poszła jeszcze o krok dalej. Zaprezentowała opaskę z 4-calowym, elastycznym ekranem, która umożliwia wykonanie rozmowy telefonicznej, a dzięki wbudowanemu aparatowi fotograficznemu zrobimy sobie selfie.

To nie jest nowy pomysł. Może pamiętacie taki smartband jak Samsung Gear S – on też miał zakrzywiony wyświetlacz, z tym że nie był elastyczny. W Nubii Alpha – jest. Zakrzywienie wyświetlacza w nowej opasce zależy od kształtu dłoni użytkownika – będzie się ona dostosowywać do nadgrastka.

Nubia nazywa swoją opaskę telefonem, który można nosić. Przynajmniej w teorii, jest ona w stanie kompletnie zastąpić smartfon. Nie zaskakuje więc, że Alpha w dwóch z trzech wersji ma wbudowany e-SIM, który umożliwia łączenie się z siecią, prowadzenie rozmów telefonicznych czy wysyłanie SMS-ów bezpośrednio z opaski.

Wychodzi na to, że te wszystkie odcinki Power Rangers, w których nastolatkowie rozmawiający z Zordonem za pomocą naręcznych komunikatorów, były materiałem proroczym.

Rzecz jasna, poza tym mamy też inne moduły łączności – Bluetooth i Wi-Fi.

Wbudowany 5-megapikselowy aparat pomoże zrobić zdjęcie lub nagra film. 8 GB pamięci wewnętrznej powinno wystarczyć na zgromadzenie 6000 fotografii, 2000 krótkich filmów lub 1000 piosenek – a przynajmniej tak zapewnia producent.

Oprócz tego, że Nubia stara się zastępować telefon, nie zapomina o swojej fit-formie. Konkuruje więc z bardziej tradycyjnymi smartwatchami za pomocą różnych opcji śledzenia aktywności fizycznej. Obudowa jest odporna na wodę, więc nie ma strachu o to, że sprzęt zamoknie i już nigdy się nie uruchomi.

Nubia Alpha nie działa ani na Wear OS od Google, ani na Tizenie od Samsunga. Zamiast tego, pracuje na własnym, stworzonym przez Nubię systemie operacyjnym, który ma jak najlepiej wykorzystać tak duży, 4-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 960 x 192 pikseli.

Jeśli chodzi o wnętrze, to mamy do czynienia z procesorem Qualcomm Snapdragon Wear 2100, co nie jest do końca dobrą wiadomością, biorąc pod uwagę, że jego następca, Snapdragon 3100 dostępny jest od prawie półrocza, a na rynku mamy już smartwatche z tym chipsetem. Mimo to, zastosowany układ ma zapewniać płynną pracę urządzenia wraz z 1 GB pamięci RAM.

Wszystkie podzespoły i czujniki zasilać ma bateria 500 mAh, co powinno przełożyć się na 1-2 działania.

Nubia Alpha pojawi się w kilku wariantach:

  • czarnym, bez karty e-SIM (tylko Bluetooth) – za 450 dolarów
  • czarnym lub złotym z e-SIM – za 550 dolarów lub 650 dolarów (w wypadku wersji zdobionej 18-karatowym złotem)

Opaska trafi w kwietniu do Chin. Później sprzedaż zostanie rozszerzona o Europę i Amerykę Północną.

źródło: Phone Arena, Android Authority, GSMarena, Wareable