Twitter logo
(fot. pixabay.com)

Zdecentralizowany Twitter – tak może wyglądać przyszłość serwisów społecznościowych

Nadchodzą zmiany w mediach społecznościowych? Twitter ma ambitny plan stworzenia i dostosowania własnej platformy do zdecentralizowanego standardu.

Nowy, zdecentralizowany Twitter

Jack Dorsey, dyrektor generalny Twittera ogłosił, że jego firma zamierza stworzyć otwarty, zdecentralizowany standard mediów społecznościowych. W związku z tym, utworzony zostanie niewielki zespół, składający się maksymalnie z pięciu osób, który zajmie się rozwojem projektu na zasadach open source.

Nie mamy do czynienia z ogromnym zespołem i przerzuceniem znacznych sił na nowe przedsięwzięcie. Całość należy więc traktować jako poboczny projekt, który może wpłynąć na Twittera i inne serwisy społecznościowe, ale niekoniecznie musi być wyczekiwaną rewolucją. Niewykluczone, że na pierwsze efekty będziemy musieli poczekać kilka lat lub plan zostanie jednak zawieszony, gdy Twitter nie uzyska oczekiwanych rezultatów.

Projekt nazywa się Bluesky i pozostaje w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Nikt jeszcze nad nim nie pracuje – jak wspomniałem, obecnie trwają poszukiwania inżynierów i innych specjalistów, którzy wykażą się odpowiednimi umiejętnościami. Na czele zespołu stanie Parag Agrawal, pełniący w Twitterze rolę dyrektora ds. technologii.

Twitter widzi dwie drogi rozwoju – znalezienie już gotowego standardu lub w razie niepowodzenia, stworzenie własnego. Warto tutaj zaznaczyć, że istnieją już rozproszone sieci społecznościowe, np. Mastodon. Co ciekawe, Mastodon w wybranych elementach wzorowany jest właśnie na Twitterze.

Nowe podejście ma pomóc w rozwiązaniu obecnych problemów

Jack Dorsey zauważa, że obecne podejście do mediów społecznościowych wiąże się z licznymi problemami. Lekarstwem ma być zdecentralizowany standard, który pomoże chociażby z moderacją. Scentralizowane egzekwowanie globalnej polityki przeciwdziałania nadużyciom i wprowadzającym w błąd informacjom (fake newsy) jest mało prawdopodobne w długim okresie bez nakładania zbyt dużego obciążenia na ludzi – dodaje Dorsey.

Technologią umożliwiającą przejście na nowy system ma być blockchain. Dzięki niej, możliwe będzie świadczenie otwartego i trwałego hostingu, zarządzanie całym serwisem, a także monetyzacja. Wszystko brzmi interesująco, ale jak słusznie zwraca uwagę serwis The Verge, wyzwaniem może okazać się chociażby znalezienie moderatorów do zarządzenia zdecentralizowanymi, dużymi społecznościami.

źródło: The Verge, Decrypt