Nowy standard Bluetooth przyniesie wreszcie mniejsze opóźnienia w przesyłaniu dźwięku

Powiedzieć, że Bluetooth jest w topce najpopularniejszych standardów bezprzewodowej komunikacji, to jak nie powiedzieć nic. Tym bardziej dziwić powinien brak większego wkładu w poprawę jakości i redukcję opóźnienia w przesyłaniu dźwięku, które od zawsze były wymieniane jako jedne z największych bolączek tej technologii. Impreza branżowa CES 2020 przyniosła ze sobą zapowiedź, która może diametralnie odmienić opinię użytkowników.

Bluetooth LE – więcej i lepiej

Bluetooth SIG pochwaliło się na targach nową wersją swojego dzieła, nazwaną LE Audio. Rozwinięcie enigmatycznego skrótu to po prostu Low Energy Audio, co w oczywisty sposób ukazuje główną zmianę w nowej odsłonie technologii. Standard będzie zużywał teraz mniej energii w urządzeniach, na których będzie używany, co powinno ucieszyć fanów słuchania muzyki z bezprzewodowego sprzętu. Umożliwić to ma nowy kodek opracowany przez firmę – LC3. Brzmi dobrze? To jeszcze nie koniec nowości.

LE Audio pozwolić ma też na podłączenie wielu urządzeń Bluetooth do jednego źródła dźwięku (rozwinięcie funkcji Dual Audio Bluetooth, znanej między innymi z Apple Air Pods) i znacząco zmniejszy opóźnienie w przesyłaniu dźwięku. Poza tym zwiększona zostanie płynność przełączania się pomiędzy różnymi urządzeniami. Szkoda tylko, że wszystkie te udogodnienia zostały wprowadzona tak późno.

Porównanie kodeku SBC i LC3

Krok w przyszłość

Rozwiązanie umożliwiające podłączenie teoretycznie nielimitowanej liczby odbiorników do jednego urządzenia z Bluetooth LE Audio to coś, przy czym warto się zatrzymać. Zostało ono nazwane Audio Broadcast i moim zdaniem stanowić będzie złoty środek dla właścicieli siłowni, dużych lokali czy organizatorów imprez typu silent disco. Połączenie kilkunastu głośników lub słuchawek bez zbędnego kombinowania i miliona kabli? Brzmi jak coś, co odpowiednio wykorzystane, może zrewolucjonizować rynek audio.

Dokładna specyfikacja technologii ma zostać ujawniona w pierwszej połowie 2020 roku. Choć nie spodziewałbym się wejścia Bluetooth LE Audio do powszechnego użytku w ciągu najbliższego roku, to warto obserwować temat i wypatrywać urządzeń wykorzystujących nowy standard.

Czekacie? Przeszkadza wam aktualna jakość audio w Bluetooth? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Arstechnica  Bluetooth