iPad 10,2 / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Dobre wieści! Nowy iPad Air może być tańszy od poprzednika

W przypadku urządzeń mobilnych przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że kolejna generacja jest droższa od poprzedniej, ewentualnie kosztuje tyle samo. Raczej nie zdarza się, a na pewno bardzo rzadko, żeby nowy sprzęt był tańszy od swojego bezpośredniego poprzednika. Tak może jednak być z tabletem iPad Air 2020.

Reklama

W pewnym momencie można było odnieść wrażenie, że seria Air jest (przynajmniej) zawieszona, bowiem druga generacja miała swoją premierę w 2014 roku i przez dłuuugi czas nie mogła doczekać się bezpośredniego następcy. iPad Air 3. generacji zadebiutował dopiero pięć lat później, w marcu 2019 roku.

Nie byłoby zatem niespodzianką, gdyby Apple zwlekało z wprowadzeniem na rynek kolejnej odsłony iPada Air, ale wygląda na to, że gigant z Cupertino wcale nie ma zamiaru się ociągać – iPad Air 4. generacji ma pojawić się na rynku jeszcze w tym roku i podobno nawet będzie tańszy od swojego poprzednika, pomimo lepszej specyfikacji!

Nowy iPad Air 2020 może być tańszy od poprzednika

Serwis DigiTimes donosi, że tajwańskie łańcuchy dostaw już w przyszłym kwartale (Q3 2020) rozpoczną dostarczanie komponentów do m.in. nowego iPada z 10,8-calowym wyświetlaczem. Sugerując się tą informacją, spodziewamy się, że zadebiutuje on na rynku jako iPad Air, ponieważ bezpośredni poprzednik ma ekran o przekątnej 10,7 cala, więc prawdopodobnie mamy tu do czynienia z jego następcą.

Apple iPad Air 2019
iPad Air 2019 (fot. Apple)

Co ciekawe, mówi się, że nowy iPad Air 2020 ma kosztować mniej niż trzecia generacja tego tabletu. Dla przypomnienia, ceny modelu z 2019 roku zaczynają się w Polsce od 2499 złotych. Jest to zaskakujące, ponieważ jednocześnie pojawiają się informacje, że Apple zastosuje w nim nie tylko większy ekran, ale też nowszy procesor (prawdopodobnie Apple A13 Bionic – ten sam, co w iPhonie SE 2020). To jednak wciąż jedynie plotki, dlatego należy brać na nie poprawkę i ewentualnie dać się (pozytywnie) zaskoczyć gigantowi z Cupertino.

Mówi się też, że iPad Air 2020 może zostać wyposażony w system Face ID lub nawet ekranowy czytnik linii papilarnych, lecz wydaje się to co najmniej wątpliwe, skoro Apple zamierza sprzedawać go w niższej cenie niż iPada Air 3. generacji. Całkiem prawdopodobne jest natomiast, że nowy tablet zamiast złącza Lightning zaoferuje port USB-C, podobnie jak iPady Pro.