smartfon komputer laptop internet
fot. bruce mars / Pexels

Tymczasowy Profil Zaufany ma pomóc obywatelom w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2

Chociaż wprowadzono dość restrykcyjne ograniczenia w przemieszczaniu się, to nadal możemy wychodzić z domu, aczkolwiek mimo wszystko zaleca się pozostawanie w czterech ścianach i nie opuszczanie ich, jeśli ktoś naprawdę nie musi tego zrobić. W czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 szczególnie trudno załatwić sprawy urzędowe i polski rząd chce to zmienić, wprowadzając Tymczasowy Profil Zaufany.

Czym jest Profil Zaufany i jak można go założyć?

Profil Zaufany to niewątpliwie jedno z największych i najważniejszych osiągnięć polskiej administracji, bowiem pozwala załatwić wiele spraw przez internet. Za jego pomocą można m.in. złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, sprawdzić liczbę punktów karnych, zamówić kartę EKUZ (przydatną podczas wyjazdów zagranicznych), wyciągnąć odpis aktu urodzenia/zgonu/małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego, zgłosić narodziny dziecka, zameldować lub wymeldować się, a także zrobić mnóstwo innych rzeczy. Profilem Zaufanym można również logować się m.in. na platformach PUE ZUS, Twój e-PIT, ZIP NFZ oraz IKP.

Profil Zaufany może założyć każdy, kto ma numer PESEL. Da się to zrobić również bez wychodzenia z domu, wykorzystując bankowość internetową T-Mobile Usługi Bankowe, PKO BP, Inteligo, Santander Bank Polska, Banku Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, Banku Millenium i Alior Banku lub platformę Envelo. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, może rozpocząć rejestrację przez internet, a następnie potwierdzić swoją tożsamość w tzw. punkcie potwierdzającym (są to m.in. oddziały banków, NFZ i ZUS oraz Urzędy Wojewódzkie).

Polski rząd planuje wprowadzić Tymczasowy Profil Zaufany

Jako że załatwienie sprawy urzędowej w obecnej sytuacji może być bardzo trudne (większość, jeśli nie wszystkie, nie przyjmuje petentów), założenie/potwierdzenie Profilu Zaufanego także jest znacznie utrudnione, szczególnie teraz, gdy zaleca się pozostanie w domu. Jednocześnie rozwiązanie to stanowi ułatwienie w kontaktach z administracją, a życie przecież toczy się dalej i niektórych spraw nie można odłożyć na później.

W związku z tym powstał pomysł utworzenia Tymczasowego Profilu Zaufanego. Ma być wydawany na trzy miesiące z możliwością przedłużenia jego ważności (tradycyjny Profil Zaufany jest ważny przez trzy lata – po tym okresie trzeba go przedłużyć). Weryfikacja w założeniach ma przebiegać w ten sposób, że obywatel w trakcie rozmowy wideo z urzędnikiem będzie musiał pokazać swoją twarz i dowód tożsamości (wizerunek dodatkowo zostanie porównany ze zdjęciem znajdującym się w państwowym Rejestrze Dowodów Osobistych), aby został zweryfikowany.

Tymczasowy Profil Zaufany ma mieć jednak ograniczoną nie tylko ważność, ale też funkcjonalność – za jego pomocą obywatel nie złoży na przykład wniosku o nowy dowód osobisty. Mimo wszystko powinien stanowić potrzebną pomoc w kontaktach z administracją państwową w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i ograniczenia przemieszczania się.

Źródło: Cashless