(fot. pixabay.com)

Tłumacz Google potrafi w czasie rzeczywistym przełożyć nawet cały wykład

Chcesz posłuchać ciekawej historii, podcastu czy wykładu na YouTubie, ale nie znasz obcego języka? Teraz Tłumacz Google na bieżąco przetłumaczy nawet bardzo długą wypowiedź.

Tłumacz Google przełoży długie wypowiedzi

Google ogłosiło wprowadzenie nowej, przydatnej funkcji w swoim tłumaczu. Aplikacja nauczyła się wykonywać transkrypcję i tłumaczenie wypowiedzi niemal w czasie rzeczywistym. Co więcej, może to robić bez żadnej przerwy, a więc bez problemów możemy otrzymać chociażby tłumaczenie nawet dłuższego wykładu. Oczywiście pod warunkiem, że dany język znajduje się na liście obsługiwanych.

Nowość dostępna jest pod przyciskiem „Transkrybuj” na ekranie głównym. Po jego naciśnięciu należy jeszcze wybrać język źródłowy i docelowy. Dodatkowo, użytkownik może zdecydować o wielkości czcionki i kolorze motywu. Możliwe jest również zaznaczenie opcji pokazywania oryginalnego tekstu. W każdej chwili można zatrzymać i wznowić tłumaczenia – wystarczy dotknąć ikony mikrofonu.

Przetłumaczony tekst pojawia się na ekranie prawie natychmiast, więc nie powinniśmy mieć problemu z nadążaniem za słuchaną wypowiedzią. Udało się to uzyskać dzięki wykorzystaniu mocy obliczeniowej serwerów Google, a także użyciu wyspecjalizowanych układów Tensor Processing Units (TPU) wspomaganych sztuczną inteligencją. Tak, wymagane jest dobre połączenie z internetem.

Obecnie bez polskiego i tylko w wersji na Androida

Niestety, wśród obsługiwanych języków nie znalazł się polski. Obecnie tłumaczenia w czasie rzeczywistym dostępne są dla dowolnej kombinacji języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hindi, portugalskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i tajskiego. Oczywiście z czasem lista będzie poszerzana o kolejne pozycje.

(fot. Google)

Google podaje, że nowa funkcja transkrypcji dostępna będzie dla wszystkich użytkowników mobilnej aplikacji. Wdrażanie już się rozpoczęło i ma potrwać do końca tygodnia. Cały proces przeprowadzany jest stopniowo, więc należy uzbroić się w cierpliwość – nie każdy od razu zyska dostęp do tłumaczeń całych wypowiedzi.

Priorytetowo zostali potraktowani użytkownicy urządzeń działających pod kontrolą Androida. W planach jest udostępnienie nowości również na iOS, ale nie została podana żadna konkretna data.

źródło: The Verge, Google