(fot. Tabletowo.pl)

Dysk Google ze skrótami do plików. Nowość ułatwi pracę zespołową

Jedną z głównych zalet Dysku Google jest wygodna praca zespołowa z plikami. Podobnie, jak inne popularne usługi przechowywania danych w chmurze, oferuje on bowiem funkcje udostępniania i wspólnego edytowania. Wkrótce współpraca powinna stać się jeszcze lepsza, a to za sprawą skrótów do plików.

W przypadku danych trzymanych lokalnie, zarówno na urządzeniach z Windowsem, jak i komputerach z macOS, skróty znane są już od dawna. Dzięki nim użytkownik zyskuje chociażby szybszy dostęp do ulubionych aplikacji i innych plików, umieszczając skróty na pierwszym planie lub w jednym folderze. Sądzę, że dziś większość osób nie wyobraża sobie korzystania z komputera bez tego rozwiązania.

Reklama

Dysk Google otrzyma funkcję skrótów

Skróty ułatwią niebawem pracę również na Dysku Google. Firma z Mountain View wprowadzi wskaźniki do plików, które będą odnosić się do danych trzymanych w innym folderze lub nawet na innym dysku.

Nowa funkcja pozwoli na tworzenie skrótów do plików, które zostały udostępnione przez innego użytkownika. Skróty będzie można dowolnie rozmieszczać na własnym dysku, np. grupując je w foldery. Nowość powinna więc pomóc w wyszukiwaniu oraz porządkowaniu plików i folderów.

Google podaje jeszcze jedno ciekawe zastosowanie skrótów. Na przykład, jeśli Paul pracujący w dziale marketingu udostępnia Grecie dokument ze wspólnego dysku zespołu, to Greta z działu sprzedaży może utworzyć skrót do tego dokumentu na wspólnym dysku swojego zespołu. Skrót zawsze będzie wskazywał na najnowszą wersję udostępnionego dokumentu. Wcześniej nie było to możliwe – plik nie mógł należeć do dwóch udostępnionych dysków.

Przy jakich plikach dostępne są skróty?

Skróty można utworzyć do: Dokumentów Google, Prezentacji Google, Arkuszy Google, a także do plików: JPG, PDF i dokumentów pakietu Microsoft Office oraz całych folderów.

Nowość jest obecnie w fazie beta testów. Jeśli zostaną one zakończone pomyślnie, to funkcja powinna zostać wprowadzona u wszystkich użytkowników. W celu skorzystania wystarczy otworzyć menu kontekstowe na danym pliku, a następnie z dostępnej listy wybrać opcję „Dodaj skrót do Dysku” i wskazać lokalizację skrótu.

źródło: Google