(fot. Google)

Funkcja „Udostępnianie w pobliżu” na Androidzie zbliży się poziomem do Apple AirDrop

AirDrop pozostaje niedoścignionym wzorem, jeśli chodzi o proste dzielenie się plikami między urządzeniami Apple. Google ma swój odpowiednik tego rozwiązania, ale „Udostępnianie w pobliżu” wciąż ma sporo do nadrobienia względem rozwiązania z Cupertino. Nadchodzą zmiany w tej funkcji na systemie Android.

Reklama

Aktualna forma funkcji „Udostępnianie w pobliżu”

Nearby share, czy też „Udostępnianie w pobliżu” (jak brzmi polska nazwa tej funkcji), obecne jest na smartfonach z Androidem od kilku miesięcy. Ponieważ jednak za adopcję tej technologii odpowiadają producenci smartfonów, a Google dostarcza tylko bazowe rozwiązanie, przeznaczone do wplecienia w nakładkę systemową, nie wszystkie firmy zdążyły już wprowadzić je na swoje sprzęty. Na przykład na Samsungach z nakładką One UI 2.1 z „Udostępniania w pobliżu” można już korzystać, choć i tak funkcja ta ma pewne ograniczenia w porównaniu z AirDrop od Apple.

Po wywołaniu menu udostępniania danego pliku, naszym oczom ukazuje się menu, z którego można wybrać funkcję „Udostępnianie w pobliżu”. O ile urządzenie docelowe znajduje się nieopodal, można szybko podzielić się treściami, choć funkcja stawia przed nami dodatkowy warunek: odbiorca musi znajdować się w grupie naszych kontaktów – inaczej nici z przesyłania plików. To jedna z wielu różnic w porównaniu z prostotą i domyślnością AirDropa.

Google Android Nearby Share

Nowości w Nearby Share na Androidzie

Google przygotowuje kilka zmian w funkcji „Udostępnianie w pobliżu”. W obecnej formie, pozwala ona udostępniać pliki tylko jednej osobie – nie możemy z listy wybrać kilku ludzi, nawet jeśli znajdują się oni w tym samym pokoju.

Nadchodząca aktualizacja zmieni wspomniany system działania. Wkrótce będzie można udostępniać dane każdemu urządzeniu z Androidem, znajdującemu się w pobliżu – niezależnie od tego, czy numer telefonu lub e-mail adresata mamy zapisany w naszym smartfonie. Zatem w miejsce opcji „Wszystkie kontakty” w menu Widoczności urządzenia, zobaczymy po prostu opcję „Wszyscy”.

Ponadto, nie będzie trzeba wysyłać plików pojedynczo kilku osobom. „Udostępnianie w pobliżu” umożliwi nam włączenie transferu danych do wielu odbiorców, samodzielnie kolejkując połączenia, już bez naszego udziału. My tylko zaznaczymy do których urządzeń mają być wysłane pliki.

Aktualizacja najwyraźniej będzie dostępna dla wszystkich modeli smartfonów, które obecnie mogą korzystać z Nearby Share. Teoretycznie, są to wszystkie urządzenia z Androidem 6.0 lub nowszym, ale w praktyce, jak już wspomnieliśmy wyżej, najpewniej skorzystają z niej ci, którzy już mają „Udostępnianie w pobliżu” na swoich smartfonach.