AMD szykuje nowe, potężne karty graficzne. Nvidia może mieć problem

Choć 2019 zdecydowanie był dla AMD rokiem procesorów, to firma nie zamierza odsuwać na boczny plan swoich kart graficznych, które od kilku lat święcą triumfy na średniej i niskiej półce cenowej. W sierpniu poinformowaliśmy was, że nowe, potężne karty „czerwonych” już powstają, a dzisiaj mamy okazję zdradzić wam odrobinę więcej szczegółów.

Nowe, mocniejsze karty RX

Na stronie EEC (Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej) ponownie pojawił się wpis potwierdzający nazwy nowych kart od AMD. Są to:

  • RX 5800,
  • RX 5900,
  • RX 5950,
  • RX 5950 XT.

Tym razem sprawcą przecieku była firma AFOX. Poprzednim razem informacje te w sieci udostępniło Sapphire, co zdecydowanie potwierdza to, że nazwy omawianych modeli nie ulegną już zmianie.

Oznacza to, że najpotężniejsza linia kart AMD zostanie teraz wypuszczona w ramach serii RX 5000. Nie jest to coś, czego nie moglibyśmy się spodziewać. Nowe karty AMD mają być przecież skierowane do najbardziej wymagających użytkowników, więc wypuszczenie ich w ramach osobnej serii byłoby świetną zagrywką marketingową.

Karty potężne jak nigdy wcześniej

Jedna z powyższych kart może być zapowiadanym od dawna Big Navi, które zmiażdżyło w nieoficjalnym benchmarku RTXa 2080TI. Sprzęt ma również obsługiwać technologię ray tracingu, co umożliwi firmie zrównanie się z Nvidią pod względem naprawdę znaczących nowinek technologicznych.

Informacje o tych konkretnych modelach są tak ważne, ponieważ AMD wcześniej skupiało się na niższej półce zarówno cenowej jak i sprzętowej, choć pojawiały się też pojedyncze, naprawdę zaawansowane karty graficzne.

Ray tracing trafi do World of Tanks

Źródło: gry-online, videocardz