Nadchodzi nowa Sony Xperia „Compact”

Wiele osób z sentymentem wspomina serię Compact od Sony, ponieważ były to wyjątkowo poręczne smartfony z bardzo często topową specyfikacją (ale nie zawsze – zob. Sony Xperia X Compact). Z najnowszych doniesień wynika, że Japończycy wkrótce wypuszczą na rynek kolejny „kompaktowy” model.

Reklama

Nowa Sony Xperia Compact

Jeśli chodzi o ostatnie nowości Sony, ostatnim kompaktowym smartfonem była Xperia Ace z 5-calowym wyświetlaczem w formacie 18:9 (2:1), która dostępna jest wyłącznie w Japonii. Jako że Japończycy ostatnio zmienili schemat nazewnictwa swoich urządzeń, nie należy się spodziewać, że nadchodząca nowość zostanie opatrzona dopiskiem „Compact”. Niewykluczone, że mamy tu do czynienia z bezpośrednią następczynią ww. modelu. Według nieoficjalnych informacji, miałaby się ona nazywać Sony Xperia 100.

Reklama

Jak twierdzą najnowsze doniesienia wprost z Japonii, nowy „compact” zostanie wyposażony w – uwaga – aż 5,5-calowy ekran, najprawdopodobniej w formacie 21:9, podobnie jak większość nowych inteligentnych telefonów od Sony. Wydaje się, że smartfon z tak „wielkim” wyświetlaczem nie może być kompaktowy, ale źródło twierdzi, że urządzenie ma mieć wymiary około 138×60 mm – a to oznacza, że będzie mniejsze od jednego z najmniejszych modeli na rynku, Samsunga Galaxy S10e (142,2×69,9×7,9 mm), a także od wspomnianej wcześniej Xperii Ace (140x67x9,3 mm). Brzmi obiecująco.

Mimo nawiązania do topowej serii Compact, nadchodząca nowość nie będzie miała flagowej specyfikacji. Co prawda szczegółowa lista parametrów nie jest znana, ale sercem tego smartfona ma być procesor Qualcomm Snapdragon 665 (8x Kryo 260; 11 nm) z układem graficznym Adreno 610, który znajdziemy m.in. na pokładzie Xiaomi Mi A3 i wielu innych urządzeń z niższej średniej półki. W związku z tym można się spodziewać, że pozostałe podzespoły również będą średniopółkowe.

Nowa Sony Xperia Compact – kiedy premiera?

Znając cykl wydawniczy Sony, można by się było spodziewać premiery nowego, kompaktowego smartfona na targach MWC 2020 w Barcelonie, które rozpoczynają się 24 lutego przyszłego roku. Jeśli jednak okaże się, że model ten jest przeznaczony wyłącznie na rynek japoński, może zadebiutować również w innym terminie (w Hiszpanii Japończycy prezentują wyłącznie urządzenia przeznaczone na globalny rynek).

*Na zdjęciu tytułowym Sony Xperia 5 (pod linkiem znajdziecie jej recenzję przygotowaną przez Tomka)

Źródło: Sumahoinfo via ITHome