Przez pierwszy rok działalności HMD Global sprzedało 8,5 miliona smartfonów marki Nokia. To ładny wynik 19

Przez pierwszy rok działalności HMD Global sprzedało 8,5 miliona smartfonów marki Nokia. To ładny wynik

HMD Global wskrzesiło markę Nokia w czwartym kwartale 2016 roku, od razu po tym, jak wygasła umowa z Microsoftem. Pierwsze smartfony zaprezentowano jednak dopiero podczas targów MWC 2017 w Barcelonie. Mimo to, do końca 2017 roku udało się sprzedać blisko 8,5 miliona sztuk. To naprawdę ładny wynik.

HMD Global postanowiło nie powielać błędów z przeszłości i zdecydowało się produkować wyłącznie smartfony, kontrolowane przez Androida. Z perspektywy czasu wiemy, że Finowie nie mogli podjąć lepszej decyzji, ponieważ dalsza przygoda z mobilnym Windowsem zakończyłaby się sromotną klęską. Głównie z uwagi na fakt, że sam Microsoft pod koniec 2017 roku oficjalnie poinformował, iż Windows 10 Mobile nie leży już w kręgu jego zainteresowań.

Co prawda nie wszystkie smartfony z logo Nokia na obudowie zbierały dobre recenzje (tak, mam tu na myśli tragicznie działającą – przynajmniej na początku – Nokię 3), a Nokia 8 nie była w stanie dorównać flagowcom konkurentów, to w ogólnym rozrachunku HMD Global pierwszy rok działalności może uznać za udany. Od stycznia do grudnia 2017 roku sprzedano bowiem blisko 8,5 miliona inteligentnych telefonów, co jest naprawdę dobrym wynikiem.

Dla porównania, Meizu sprzedało w tym samym czasie prawie 20 milionów smartfonów, a przecież funkcjonuje nieprzerwanie na rynku znacznie dłużej. Fakt, HMD Global ma asa w rękawie w postaci kultowego logo, lecz trudno mi uwierzyć, aby większość klientów kierowała się wyłącznie nim. Szczególnie w czasach, kiedy od groma jest recenzji i testów, które mówią, jak jest i czy warto wydać pieniądze na jakiś sprzęt.

Według szacunków Counterpoint Research, 2017 rok rozpoczął się niepozornie. W pierwszym kwartale HMD Global sprzedało bowiem zaledwie 100 tysięcy smartfonów z logo Nokia na obudowie. W drugim kwartale sytuacja wyglądała o wiele lepiej – wówczas do rąk klientów dostarczono już 1,4 miliona urządzeń. W kolejnym, trzecim kwartale udało się podwoić tę liczbę, do 2,8 miliona. Ostatni, czwarty kwartał był najlepszy, ponieważ w ostatnich trzech miesiącach 2017 roku sprzedano aż 4,15 miliona egzemplarzy.

Łącznie, przez całe 12 miesięcy uzyskano wynik na poziomie 8,45 miliona sztuk. Nie pozostaje nic, jak tylko pogratulować HMD Global i obserwować, czy 2018 rok przyniesie kolejny, oszałamiający wzrost.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/02/02/sprzedaz-smartfonow-czwarty-kwartal-q4-2017/

*Na zdjęciu tytułowym Nokia 5 (pod linkiem znajdziecie jej recenzję)

Źródło: Counterpoint Research przez Nokiamob