Smartwatche są dla Nokii jak gorący kartofel. Withings wróci do swojego twórcy

Nokia kupiła Withings dwa lata temu. Wtedy wydawało się to bardzo dobrym ruchem, bo smartwatche i technologie służące zdrowiu zapowiadały się naprawdę nieźle. Rynek urządzeń noszonych okazał się jednak bardzo trudny i Finowie nie zarobili na nim poważnych pieniędzy. Startup wróci więc do swojego twórcy, Érica Carreela – współzałożyciela Withings.

Warunki transakcji nie zostały ogłoszone, ale fiński gigant technologiczny z pewnością nie sprzeda Withings z zyskiem. Nokia kupiła ten startup dwa lata temu za 191 milionów dolarów. Następnie przeznaczyła kolejne środki na rebranding, zmieniając nazwy kluczowych produktów tego producenta, w tym zegarków fitness.

https://www.tabletowo.pl/2017/05/02/nokia-withings-steel-hr/

Co prawda sprzęty Withings, należące od 2017 roku do nowo utworzonego działu Nokia Digital Health, podobały się konsumentom, ale i tak nie zarabiały wystarczających pieniędzy. Firma w październiku poinformowała, że straciła na tym przejęciu 141 milionów euro. Później wyciekła notatka z wewnętrznego obiegu dokumentów, sugerująca, że dział Digital Health nie radzi sobie najlepiej – łagodnie mówiąc.

Wszystkie te złe wieści zostały potwierdzone przez sprawozdanie finansowe spółki, opublikowane pod koniec marca. Dział zdrowotny Nokii odnotował tylko 16 milionów euro przychodu, podczas gdy „reszta” firmy zarobiła 4,9 miliarda euro netto.

Sprzedaż działu Digital Health z powrotem do Carreela wpisuje się w nową strategię biznesową Nokii. Staje się ona przede wszystkim firmą współpracującą na rynku biznesowym i udzielającą licencji na swoje patenty, zgromadzone za czasów swojej hegemonii jako król telefonii komórkowej. Obecnie Finowie skupiają się głównie na cięższym sprzęcie telekomunikacyjnym (Nokia jest trzecim co do wielkości dostawcą rozwiązań tego typu, zaraz za Huawei i Eriscssonem).

Nokia twierdzi, że sprzedaż ma zostać sfinalizowana przed końcem drugiego kwartału tego roku. Przyszłość marki Withings jest nieznana. Zobaczymy, co zrobi z nią Éric Carreel.

https://www.tabletowo.pl/2018/02/21/nokia-ma-klopoty-z-dzialem-smartwatchy-i-zdrowia/

źródło: Nokia przez The Verge