Smartwatche są dla Nokii jak gorący kartofel. Withings wróci do swojego twórcy

Nokia kupiła Withings dwa lata temu. Wtedy wydawało się to bardzo dobrym ruchem, bo smartwatche i technologie służące zdrowiu zapowiadały się naprawdę nieźle. Rynek urządzeń noszonych okazał się jednak bardzo trudny i Finowie nie zarobili na nim poważnych pieniędzy. Startup wróci więc do swojego twórcy, Érica Carreela – współzałożyciela Withings.

Reklama

Warunki transakcji nie zostały ogłoszone, ale fiński gigant technologiczny z pewnością nie sprzeda Withings z zyskiem. Nokia kupiła ten startup dwa lata temu za 191 milionów dolarów. Następnie przeznaczyła kolejne środki na rebranding, zmieniając nazwy kluczowych produktów tego producenta, w tym zegarków fitness.

https://www.tabletowo.pl/2017/05/02/nokia-withings-steel-hr/

Reklama

Co prawda sprzęty Withings, należące od 2017 roku do nowo utworzonego działu Nokia Digital Health, podobały się konsumentom, ale i tak nie zarabiały wystarczających pieniędzy. Firma w październiku poinformowała, że straciła na tym przejęciu 141 milionów euro. Później wyciekła notatka z wewnętrznego obiegu dokumentów, sugerująca, że dział Digital Health nie radzi sobie najlepiej – łagodnie mówiąc.

Wszystkie te złe wieści zostały potwierdzone przez sprawozdanie finansowe spółki, opublikowane pod koniec marca. Dział zdrowotny Nokii odnotował tylko 16 milionów euro przychodu, podczas gdy „reszta” firmy zarobiła 4,9 miliarda euro netto.

Sprzedaż działu Digital Health z powrotem do Carreela wpisuje się w nową strategię biznesową Nokii. Staje się ona przede wszystkim firmą współpracującą na rynku biznesowym i udzielającą licencji na swoje patenty, zgromadzone za czasów swojej hegemonii jako król telefonii komórkowej. Obecnie Finowie skupiają się głównie na cięższym sprzęcie telekomunikacyjnym (Nokia jest trzecim co do wielkości dostawcą rozwiązań tego typu, zaraz za Huawei i Eriscssonem).

Nokia twierdzi, że sprzedaż ma zostać sfinalizowana przed końcem drugiego kwartału tego roku. Przyszłość marki Withings jest nieznana. Zobaczymy, co zrobi z nią Éric Carreel.

https://www.tabletowo.pl/2018/02/21/nokia-ma-klopoty-z-dzialem-smartwatchy-i-zdrowia/

źródło: Nokia przez The Verge

 1. Nokia nie wypuściła żadnego nowego produktu Health przez te lata, tylko wstrzymała i potem ponownie uruchomiła to co pod marką Withings było już wcześniej dostępne. Trudno działać na rynku konsumenckim w ten sposos.

  1. Wstrzymała bo były wadliwe. Zastanawia mnie co teraz, kupiłem zegarek kilka miesięcy temu a teraz znowu jakieś dziwne ruchy.

     1. Mój też paruje gdy ma kontakt z wodą lub wilgotnym środowiskiem. Potem odparowuje i działa dalej. Nie przeszkadza to specjalnie. Bardziej będzie przeszkadzać gdy skończy się wsparcie producenta i rozwój kolejnych generacji.

 2. Myślę że smartwache jeszcze wrócą na rynek. Potrzeba tylko żeby dłuże działały na jednym ładowaniu. Tydzień to by było coś. Co 1 czy 2 dni to śmieszne jest. Już o smartfonie trzeba pamętać a jeszcze zegarek do tego. To jest bardzo nie wygodne.

  1. W czym niewygodne jest zdjecie po calym dniu smartwatcha i wrzucenie go na stacje ladujaca? Mam apple watcha. Jak nosze caly dzien to bateria starcza na 2-3 dni. Biorac pod uwage ze zazwyczaj nosze go 8 godzin dziennie laduje go co tydzien. Mega meczace. Juz nie wspomne ze codziennie jestem zmuszony pamietac o naladowaniu teledonu. No cholera. Zli producenci.
   Ladowanie laptopa tez Wam przeszkadza? Lub konsoli przenosnej?
   Problemy pierwszego swiata. Czasem mam wrazenie czytajac posty ze ludzie u nas maja limitowana ilosc pradu i dodatkowo dostepny tylko w okreslonych scisle godzinach.

   1. Ludzie podróżują, często są mocno zajęci. Nie zawsze targaja za sobą ładowarki. Fajnie by było mieć ograniczoną ilość urządzeń które wymagają ciągłego ładowania

  2. Zanim coś napiszesz zasięgnij wiedzy. Zegarki z tej serii wytrzymują do 8 miesięcy na baterii. Myślę że nie jest to aż tak uciążliwe..

  3. Akurat te zegarki trzymają na baterii długo, problemem jest niedorobione i mało funkcjonalne oprogramowanie. Generalnie dobrze wygląda ale smart to onza bardzo nie jest. Cena też szałowa nie jest.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama