Nokia 3650 (fot. Andrew Currie, CCA-2.0)

Współczesne dzieciaki nie zrozumieją, o co chodzi z tarczą cyferek w nowej Nokii 3650

HMD Global, które zajmuje się marką Nokia na rynku mobilnym, uwielbia grzebać w przeszłości i oferować odświeżone wersje starych telefonów w bardziej nowoczesnej formie. Kojarzycie może taki sprzęt jak Nokia 3650?

HMD Global wraca do klasyki

Premiera odświeżonej Nokii 3310 była kilka lat temu niemałym wydarzeniem. Przecież oryginalny telefon, który został zaprezentowany w 2000 roku obrósł w taką legendę, że wciąż jest wspominany w rozmowach branżowych, nawiązuje się do niego w memach i żartach, a u wielu ma status najlepszego telefonu w historii. Niektórzy po Nokii 3310 (2017) spodziewali się więc jakiejś rewolucji, a zamiast tego dostaliśmy solidnego feature phone’a.

Nokia 8110 4G

Oczekiwania wobec Nokii 8110 4G były odpowiednio niższe, choć część osób wolałaby, żeby odświeżony telefon Neo z Matrixa nie przypominał tak mocno banana. Kiedy zaprezentowano więc Nokię 6300 4G, wielu po prostu wzruszyło ramionami, bo cech wspólnych z klasyczną Nokią 6300 było stosunkowo niewiele – brakowało choćby aluminiowej obudowy.

Czas na nową Nokię 3650?

HMD Global zabiera się podobno za odświeżenie kolejnego ikonicznego urządzenia. Nokia 3650 nie była szczególnie popularna w swoim czasie, ale nie można jej było odmówić oryginalności. Pod 2,1-calowym ekranem TFT o rozdzielczości 176 x 208 pikseli znajdowały się przyciski numeryczne o unikalnym układzie tarczy telefonicznej. Trudno powiedzieć, czy producent zamierza zachować tak wyjątkowy układ klawiatury, czy też zastosuje bardziej nowoczesną formę.

Nokia 3650

Pozostanie wiernym stylowi przycisków ułożonych jak w starym telefonie z cyferblatem miałoby duże konsekwencje na polu codziennego używania takiego modelu. Nie dość, że wymuszałoby to przyzwyczajenie się do całkiem innego układu przycisków, ale też wprowadzało niemałą konsternację wśród młodszych użytkowników.

Oczywiście niezwykle mało prawdopodobnym jest, by odświeżona Nokia 3650 miała podbić serca nastolatków – w końcu obecnie liczą się głównie smartfony. Niewykluczone jednak, że przynajmniej niektóre młodsze osoby zachodziłyby w głowę, dlaczego ta Nokia ma ułożone przyciski numeryczne w tak niecodzienny sposób…