Nintendo Switch najlepiej sprzedającą się konsolą 2018 roku w USA. PlayStation 4 musiało ustąpić nowemu liderowi

Mimo że PlayStation 4 królowało w wielu dziedzinach w ubiegłym roku, to nie sprzęt Sony został najlepiej sprzedającą się konsolą 2018 roku w Stanach Zjednoczonych. Ten tytuł należy się Nintendo Switch.

Zgodnie z raportem Entertainment Software Association (ESA) i The NPD Group, Switch wyprzedził konkurencję zarówno w sprzedaży jednostkowej, jak i wartości uzyskanych w ten sposób przychodów.

Do października wydawało się, że to PS4 przypadnie berło zwycięzcy. Na dwa miesiące przed zakończeniem roku sytuacja zaczęła się zmieniać na korzyść Switcha i tak już pozostało. Handheld Nintendo stał się niezwykle popularnym prezentem pod choinkę – pobił w ten sposób trzyletni rekord najwyższej sprzedaży konsoli, ustanowiony w 2015 roku przez PS4.

Oczywiście taki efekt nie byłby możliwy, gdyby nie spore zaplecze dobrych gier. Super Smash Bros. Ultimate, które ukazało się 7 grudnia, miało najlepszy start wśród wszystkich tytułów na wyłączność w ubiegłym roku. Po ponad trzech tygodniach na półkach sklepowych, tytuł ten stał się piątą najlepiej sprzedającą się grą w całym 2018 roku w USA.

Co więcej, NPD Group nie śledzi sprzedaży cyfrowej, przez co i tak nie mamy pełnego obrazu sytuacji. Nie ma jednak opcji, żeby „przypadkiem” okazało się, że to jednak PlayStation 4 jest wielkim wygranym ubiegłego roku. Przewaga Switcha jest znacząca.

Raport dotyczy kluczowego rynku dla konsol i gier – Stanów Zjednoczonych. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby odzwierciedlał on globalne tendencje, jeśli chodzi o sprzedaż konsol. Eksperci Sony i Microsoft głowią się, co zrobić, żeby nie tracić kolejnych użytkowników ich konsol na rzecz Nintendo Switcha. Jak widać, nie jest to takie proste.

Zestawienie najczęściej ogrywanych tytułów na Nintendo Switch w Europie (raport za 2018 rok)

źródło: ESA przez BGR