iPhone XR z modułem Face ID. (fot. Miłosz Lis / Tabletowo.pl)

Użytkownicy iPhone’ów nie porozmawiają przez „tekstowe walkie-talkie”, choć takie były plany Apple

Apple podobno porzuciło pomysł zastosowania w iPhone’ach technologii bezprzewodowej, umożliwiającej komunikowanie się z innymi użytkownikami smartfonów Apple bez konieczności łączenia się z siecią komórkową. Mogłoby to być bardzo przydatne w miejscach, gdzie notorycznie brakuje zasięgu.

Kiedyś Steve Jobs powiedział: „Jestem tak samo dumny z rzeczy, których nie zrobiliśmy, jak z tych, które udało się zrobić. Innowacja mówi 'nie’ dla tysiąca rzeczy. Musisz wybierać ostrożnie”. Wydaje się, że Apple wiernie podąża za tą filozofią, bo liczba innowacji, które pojawiły się w ciągu ostatnich ośmiu lat zarządzania firmy przez Tima Cooka, jest raczej niewielka. W praktyce oznacza to, że Apple nie obawia się porzucić jakiegoś projektu, nawet jeśli poświęcono na jego testowanie dużo środków i czasu.

Reklama

To podejście widać w życiu. W ciągu kilku ostatnich miesięcy anulowano matę ładującą AirPower, a jeśli wierzyć plotkom, ten sam los spotkał również okulary rozszerzonej rzeczywistości. Do tej powiększającej się gromadki porzuconych pomysłów dołącza teraz patent na technologię bezprzewodową, nad którą pracowano wspólnie z Intelem. Umożliwiałaby ona kontaktowanie się między użytkownikami iPhone’ów za pomocą wiadomości tekstowych, przesyłanych przez długie fale radiowe. W ten sposób można by było przekazywać wiadomości innym tam, gdzie zasięg telefonii komórkowej byłby nieobecny.

„A tę dziurę po antenie do walkie-talkie zatkamy notchem”

Projekt nie jest oficjalnie ubijany, więc może po prostu trafić do inżynierskiego „czyśćca”, skąd zostanie powołany do istnienia w bliżej nieokreślonej przyszłości. Najwyraźniej mądre głowy w Apple doszły do wniosku, że nie jest to funkcja, która sprzedawałaby nowe iPhone’y, więc z jej uruchomieniem należałoby się wstrzymać. Innym powodem mogą być ostatnie zmiany w stosunkach między Apple a Intelem. Gigant z Cupertino wyłożył 1 miliard dolarów za dział mobilnych modemów Intela, co mogło spowodować pewne przestoje w pracach nad niedoszłą funkcją iPhone’ów.

Na razie więc więcej wiemy o tym, czego w nowych iPhone’ach nie będzie, niż o tym, czego dokładnie się po nich spodziewać.

iOS 13 w wersji beta zdradza datę premiery iPhone’a 11

źródło: The Information przez BGR