dysk SSD ADATA XPG GAMMIX S50 (fot. ADATA)

Kupuj teraz dysk SSD, bo później zapłacisz dużo więcej

Dyski SSD to niewątpliwie jedno z najważniejszych osiągnięć technologicznych. Ich ceny spadły do bajecznie niskich poziomów, jednak szykuje się gorszy okres. Jeśli więc ktoś planował kupić tego typu nośnik, nie powinien zwlekać, ponieważ wkrótce ceny drastycznie wzrosną.

Dysk SSD

Pierwsze dyski SSD dla klientów indywidualnych były horrendalnie drogie, dlatego większość traktowała je jako ciekawostkę. Niektórzy, pomimo wysokiej ceny, decydowali się na nośnik o niewielkiej pojemności, aby zainstalować na nim system i najczęściej używane programy, a jednocześnie trzymali większość plików na dużo tańszym dysku HDD. Takie połączenie wciąż jest bardzo często spotykane, mimo że aktualnie nawet dyski SSD o większych pojemnościach są już stosunkowo tanie i z powodzeniem można na stałe pożegnać się z dyskami talerzowymi.

Reklama

Dysk SSD, dzięki swojej budowie, zapewnia znacznie szybsze zapisywanie i odczytywanie plików, co pozytywnie wpływa na kulturę pracy komputera. Najlepszym przykładem są sytuacje, gdzie w kilkuletnich komputerach lub laptopach wymieni się dysk talerzowy na SSD – wiele osób ma wtedy wrażenie, że ich PeCet dostał drugie życie. Niewielkim kosztem można więc unowocześnić swój sprzęt i sprawić, że posłuży jeszcze kilka kolejnych lat (oczywiście jeśli ktoś nie ma wygórowanych oczekiwań).

Ceny dysków SSD poszybują w górę

Jak już wspomniałem, dyski SSD aktualnie są bajecznie tanie – najmniejsze pojemności (około 120 GB) są dostępne za mniej niż 100 złotych, a nieco większe (240 GB i 256 GB) za ~150 złotych. To naprawdę niewielkie pieniądze i jednocześnie świetna inwestycja, jeśli ktoś chce dać drugie życie swojemu komputerowi. Za sprawą niskich cen nośniki te sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Oczywiście mowa tu o najpopularniejszych typach, ponieważ bardziej zaawansowane są naturalnie droższe.

Niestety, jak donoszą źródła z Tajwanu, w ciągu nadchodzących miesięcy ceny kości NAND flash, na których opierają się dyski SSD, mogą wzrosnąć nawet o 40%! Jeśli ktoś więc planował kupić nośnik półprzewodnikowy, powinien zrobić to teraz, ponieważ za kilka tygodni może zapłacić za niego zauważalnie więcej. Niestety, podwyżka cen może też wpłynąć na ceny urządzeń, które zostaną w nie wyposażone – w tym przypadku kluczowy będzie moment zakontraktowania zamówienia.

*Na zdjęciu tytułowym dysk SSD ADATA XPG GAMMIX S50

Źródło: DigiTimes via PCGamesN