dysk SSD ADATA XPG GAMMIX S50 (fot. ADATA)

ADATA wprowadza na rynek dysk SSD z PCIe 4.0

W portfolio firmy ADATA za niedługo zadebiutuje pierwszy dysk wykorzystujący interfejs PCIe 4.0 x4. XPG GAMMIX S50 będzie można kupić w wariantach o pojemności jednego i dwóch terabajtów.

Dysk SSD XPG GAMMIX S50 to konstrukcja wykorzystująca złącze M.2 2280, pamięć 3D NAND oraz kontroler Phison PS5016-E16. Zgodnie z zapowiedziami producenta, takie parametry umożliwiają osiągnięcie szybkości transferu dziesięciokrotnie przewyższającej możliwości standardowych dysków SSD.

dysk SSD ADATA XPG GAMMIX S50 (fot. ADATA)

Nowość od ADATA osiąga prędkość do 5000 MB/s i 4400 MB/s podczas odczytu i zapisu danych oraz do 750/750 tysięcy IOPS losowych operacji odczytu i zapisu. Osiągnięcie takich wyników jest możliwe dzięki zastosowaniu pamięci SLC Cache, bufora DRAM i protokołu NVMe 1.3. Urządzenie jest kompatybilne wstecznie z interfesjem PCIe 3.0, dlatego jeśli dany użytkownik dopiero planuje wymianę komputera na wspierający najnowszą technologię, ma możliwość płynnej rozbudowy zestawu czy zainstalowania dysku w obecnym notebooku.

Za korekcję błędów zapisu, ochronę danych oraz ich integralność odpowiadają technologie LDPC, E2E Data Protection i RAID Engine. ADATA deklaruje, że ich zastosowanie wpłynie pozytywnie na żywotność XPG GAMMIX S50, a także zagwarantuje stabilne parametry transferu plików.

dysk SSD ADATA XPG GAMMIX S50 (fot. ADATA)

Ciepło odprowadzane jest przy pomocy radiatora z elementami o fakturze karbonu, którego wygląd inspirowany jest materiałami stosowanymi do budowy samochodów sportowych. Głównym zadaniem jest jednak utrzymywanie optymalnej temperatury pracy dysku, która dzięki zastosowaniu pasywnego chłodzenia może zostać obniżona nawet o 10 stopni Celsjusza w porównaniu do urządzeń pozbawionych radiatora. Ma to szczególnie istotne znaczenie w momencie, gdy dysk pracuje z dużym obciążeniem.

Zastosowanie pasywnego chłodzenia nie spowodowało nadmiernego pogrubienia dysku SSD oferowanego przez ADATA, dzięki czemu można go instalować nie tylko w PC, ale również w laptopach czy ultrabookach.

W materiałach prasowych producent nie ujawnia ceny swojego pierwszego dysku z interfejsem PCIe 4.0. Zostanie ona podana w momencie premiery sklepowej.

dysk SSD ADATA XPG GAMMIX S50 (fot. ADATA)

ADATA XPG GAMMIX S50 będzie oferowany w wariantach o pojemności 1 TB i 2 TB. Dysk zostanie objęty pięcioletnią gwarancją producenta bez limitu zapisanych danych (TBW).

Źródło: informacja prasowa, ADATA