dysk SSD ADATA XPG GAMMIX S50 (fot. ADATA)

ADATA wprowadza na rynek dysk SSD z PCIe 4.0

W portfolio firmy ADATA za niedługo zadebiutuje pierwszy dysk wykorzystujący interfejs PCIe 4.0 x4. XPG GAMMIX S50 będzie można kupić w wariantach o pojemności jednego i dwóch terabajtów.

Dysk SSD XPG GAMMIX S50 to konstrukcja wykorzystująca złącze M.2 2280, pamięć 3D NAND oraz kontroler Phison PS5016-E16. Zgodnie z zapowiedziami producenta, takie parametry umożliwiają osiągnięcie szybkości transferu dziesięciokrotnie przewyższającej możliwości standardowych dysków SSD.

Reklama
dysk SSD ADATA XPG GAMMIX S50 (fot. ADATA)

Nowość od ADATA osiąga prędkość do 5000 MB/s i 4400 MB/s podczas odczytu i zapisu danych oraz do 750/750 tysięcy IOPS losowych operacji odczytu i zapisu. Osiągnięcie takich wyników jest możliwe dzięki zastosowaniu pamięci SLC Cache, bufora DRAM i protokołu NVMe 1.3. Urządzenie jest kompatybilne wstecznie z interfesjem PCIe 3.0, dlatego jeśli dany użytkownik dopiero planuje wymianę komputera na wspierający najnowszą technologię, ma możliwość płynnej rozbudowy zestawu czy zainstalowania dysku w obecnym notebooku.

Za korekcję błędów zapisu, ochronę danych oraz ich integralność odpowiadają technologie LDPC, E2E Data Protection i RAID Engine. ADATA deklaruje, że ich zastosowanie wpłynie pozytywnie na żywotność XPG GAMMIX S50, a także zagwarantuje stabilne parametry transferu plików.

dysk SSD ADATA XPG GAMMIX S50 (fot. ADATA)

Ciepło odprowadzane jest przy pomocy radiatora z elementami o fakturze karbonu, którego wygląd inspirowany jest materiałami stosowanymi do budowy samochodów sportowych. Głównym zadaniem jest jednak utrzymywanie optymalnej temperatury pracy dysku, która dzięki zastosowaniu pasywnego chłodzenia może zostać obniżona nawet o 10 stopni Celsjusza w porównaniu do urządzeń pozbawionych radiatora. Ma to szczególnie istotne znaczenie w momencie, gdy dysk pracuje z dużym obciążeniem.

Zastosowanie pasywnego chłodzenia nie spowodowało nadmiernego pogrubienia dysku SSD oferowanego przez ADATA, dzięki czemu można go instalować nie tylko w PC, ale również w laptopach czy ultrabookach.

W materiałach prasowych producent nie ujawnia ceny swojego pierwszego dysku z interfejsem PCIe 4.0. Zostanie ona podana w momencie premiery sklepowej.

dysk SSD ADATA XPG GAMMIX S50 (fot. ADATA)

ADATA XPG GAMMIX S50 będzie oferowany w wariantach o pojemności 1 TB i 2 TB. Dysk zostanie objęty pięcioletnią gwarancją producenta bez limitu zapisanych danych (TBW).

Źródło: informacja prasowa, ADATA