Apele nic nie pomagają – nieustannie najpopularniejszym hasłem jest 123456. Serio…?

Specjaliści ds. bezpieczeństwa regularnie apelują, aby ustawiać trudne do odgadnięcia hasła, ponieważ dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś dobierze się do naszego konta i zawartych w nim danych. Większość osób nic sobie jednak z tych nawoływań nie robi, gdyż nieustannie najpopularniejszym hasłem jest 123456. Następne na liście są równie banalne.

Z jednej strony jestem w stanie zrozumieć, dlaczego ludzie ustawiają tak łatwe do złamania hasła. Niemal do każdej usługi trzeba się zalogować, a że współcześnie większość z nas korzysta regularnie z co najmniej kilkunastu, to ułatwiamy sobie życie, ustawiając nieskomplikowane hasła dostępu, nierzadko też dokładnie takie same w każdym jednym przypadku.

To jednak najgorsze, co można zrobić, dlatego specjaliści ds. bezpieczeństwa regularnie apelują, żeby tworzyć silne i trudne do złamania hasła. Niestety, odzew na te nawoływania jest praktycznie znikomy, ponieważ nieustannie najpopularniejszym jest 123456, które okupuje pozycję (niechlubnego) lidera od bardzo dawna. Zaraz za nim jest „password”, a dalej „123456789”, „12345678”, „12345”, „111111” i „1234567”. Do TOP10 załapały się także „sunshine”, „qwerty” i „iloveyou”.

Na podanej w źródle stronie możecie zapoznać się z pełną listą 100 najpopularniejszych haseł. Wystarczy jednak szybki rzut oka, aby zauważyć, że bardzo często pojawiają się imiona, zarówno męskie, jak i żeńskie, chociaż odnoszę wrażenie, że tych pierwszych mimo wszystko jest więcej. Popularne są też ciągi „654321, „!@#$%^&*” (wydaje się bezpieczne, ale spójrzcie na klawiaturę – wystarczy przytrzymać Shift i przelecieć od jedynki do ósemki), „zxcvbnm” i „1qaz2wsx”.

Niestety raczej wątpliwe, aby cokolwiek miało się w tym temacie zmienić. Ludzie są z natury leniwi i chociaż mogliby skorzystać z pomocy kreatora oraz menedżera haseł, to większość nadal będzie chodzić łatwiejszą drogą i ustawiać banalne do złamania hasła.

*Na zdjęciu tytułowym Lenovo Legion Y530-15ICH (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Andrzeja)

Źródło: SplashData