myPhone Prime 18×9 LTE – niezły przedstawiciel niskiej półki cenowej (recenzja)

Aktualnie na rynku mamy tysiące modeli smartfonów. Od tych najtańszych za kilkaset złotych po takie, kosztujące kilka dobrych tysięcy. Wiadomo, że urządzenia budżetowe nigdy nie dorównają flagowcom, ale czy na pewno każdy potrzebuje najnowszego procesora, najlepszego aparatu i niezliczonych dodatków w systemie? Nie każdy. Dla niektórych smartfon ma być prosty, ma się dobrze sprawdzać w codziennych zadaniach i działać kilka dni na jednym ładowaniu. Czy taki jest myPhone Prime 18×9 LTE? Jak sprawdza się na co dzień? Czy jest to propozycja warta zainteresowania? Zobaczcie sami!

WIDEORECENZJA

Specyfikacja techniczna myPhone Prime 18×9 LTE:

Cena w momencie publikacji: około 478 złotych.

OBUDOWA

MyPhone Prime 18×9 LTE jest smartfonem z obudową w większości wykonaną z tworzywa sztucznego. Całość jest dobrze spasowana i nic nie trzeszczy ani nie skrzypi, ale za to podczas użytkowania pojawia się trochę zarysowań i zabrudzeń.

myPhone Prime 18×9 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Ciekawostką jest natomiast to, że klapka baterii jest zdejmowana, co jest już rzadkością w dzisiejszych smartfonach. Niestety akumulator jest tu zamontowany na stałe i sami go nie wymienimy. Oprócz niego pod klapką umieszczono jeszcze dwa miejsca na karty nanoSIM i jedno na microSD. Oznacza to, że mamy tu do czynienia z niehybrydowym slotem dual SIM.

myPhone Prime 18×9 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Na tyle umieszczono pojedynczy aparat główny z diodą doświetlającą, a pod nimi zamontowano lekko zagłębiony w obudowie skaner linii papilarnych. Nieco niżej jest jeszcze nadrukowane logo producenta.

Na prawym boku znajdziemy klawisze głośności i zasilania, a na dole głośnik i mikrofon. Niech Was nie zmylą dwie zaślepki – to nie są głośniki stereofoniczne, a jedynie jeden monofoniczny. W tej kategorii cenowej nie ma co się jednak spodziewać niczego więcej.

A jak głośnik sprawdza się w praktyce? Powiedzmy, że przyzwoicie. Dźwięk jest głośny i donośny, ale niezbyt czysty. Na najwyższej głośności są słyszalne jakby delikatne trzaski i zakłócenia, przez co dźwięk nie jest zbyt przyjemny dla ucha.

Na lewej krawędzi nie umieszczono żadnych dodatków, z kolei od góry znalazło się miejsce na złącze słuchawkowe oraz… port microUSB. Nie jest to zbyt trafiona lokalizacja i podłączając telefon pod ładowarkę czy powerbank korzystanie ze smartfona staje się mało komfortowe.

Na froncie umieszczono ekran o przekątnej 5,5 cala o rozdzielczości 1280 x 640 pikseli. Przekłada się to na zagęszczenie na poziomie 260 pikseli na cal, co może nie jest najwyższym wynikiem, ale w praktyce wystarcza do komfortowego korzystania z urządzenia.

myPhone Prime 18×9 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Wyświetlacz charakteryzuje się niezbyt nasyconymi, a wręcz jakby pastelowymi kolorami. Trzeba jednak pochwalić go za spory maksymalny poziom jasności, przez co korzystanie z urządzenia w słoneczny dzień nie powinno sprawiać większego problemu. Z drugiej strony jednak minimalna wartość jest zbyt wysoka, żeby zapewnić komfortową pracę w środku nocy.

Kąty widzenia są przyzwoite, aczkolwiek mocniej odchylając ekran pewne degradacje kolorów są widoczne. Warto jeszcze wspomnieć, że wyświetlacz ma proporcje 18:9 (co już od początku sugeruje nazwa urządzenia), przez co w pewien sposób dopasowuje się do obecnie panujących trendów. Dodam, że ekran zajmuje 74,6% całego frontowego panelu, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem w tej półce cenowej.

Nad ekranem umieszczono kamerkę, diodę doświetlającą, czujniki, głośnik do rozmów oraz logo producenta. Pod wyświetlaczem nie znajdziemy już żadnych dodatków, a klawisze funkcyjne są wirtualne, widoczne na dole ekranu.

myPhone Prime 18×9 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Razem z telefonem producent dodaje podstawowy zestaw do zabezpieczenia urządzenia przed rysami w postaci gumowego, przezroczystego etui na tył oraz folii na przód. Do pokrowca nie mam żadnych zastrzeżeń, sprawdza się bardzo dobrze, z kolei folia jest mocno podatna na zarysowania i zabrudzenia, co na dłuższą metę staje się dość irytujące. Mimo wszystko plus za to, że myPhone ją zapewnia.

Spis treści:

  1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
  2. Działanie. Oprogramowanie. Skaner linii papilarnych
  3. Bateria. Aparat. Podsumowanie

SYSTEM

W smartfonie zainstalowano zaskakująco nowego Androida w wersji 8.1 Oreo. Jest to system bez jakichkolwiek nakładek od producenta, chociaż kilka drobnych dodatków tu znajdziemy.

myPhone Prime 18×9 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Producent chwali się, że w urządzeniu zaimplementowano opcję Face ID. Jest to nic innego jak rozpoznawanie twarzy, które działa zaskakująco dobrze. Po podświetleniu ekranu od razu rozpoczyna się skanowanie i po chwili możemy korzystać z urządzenia. Całość trwa około dwie sekundy.

W ustawieniach znajdziemy też gest uruchamiania aparatu. Możemy to zrobić za pomocą podwójnego wciśnięcia klawisza zasilania. A jak już jesteśmy przy aparacie to warto powiedzieć, że tu też możemy skorzystać z małego dodatku, a mianowicie dotknięcie skanera powoduje wykonanie zdjęcia.

Mamy też DuraSpeed, która ogranicza działanie w tle zbędnych aplikacji. Możemy też wybrać, które programy nie będą zamykały się, jeśli uznamy, że powinny działać cały czas. Te działania mają na celu zoptymalizowanie pracy smartfona, żeby działał po prostu szybciej.

Poza tym nie znajdziemy już żadnych dodatkowych funkcji, nie zainstalowano też ani jednej niestandardowej aplikacji.

Smartfon działa pod kontrolą podzespołów takich jak procesor MediaTek MTK6737W wraz z grafiką Mali-T720 oraz 2 GB pamięci RAM. Oprócz tego mamy 16 GB miejsca na pliki użytkownika, którą możemy rozszerzyć za pomocą karty microSD – obsługiwane są do 32GB.

Warto dodać, że w smartfonie do dyspozycji mamy niehybrydowy slot dual SIM, więc nie musimy rezygnować z żadnej karty SIM decydując się na rozszerzenie pamięci.

Jeśli chodzi o działanie to raczej wielkich zaskoczeń nie ma. Smartfon za niecałe 500 złotych nie będzie działał jak najdroższe flagowce. Co prawda zdarzają się klatkowania niektórych animacji, pojawiają się drobne przycinki i dłuższe włączania się aplikacji, jednak z drugiej strony nie jest też bardzo źle.

Smartfon bardzo dobrze sprawdza się w codziennych zadaniach, żadna aplikacja ani razu podczas testów sama z siebie się nie zamknęła, co pozwala zapewnić przyzwoity komfort pracy. Uważam, że dla osób mniej wymagających to w zupełności wystarczy. Co więcej – mam wrażenie, że myPhone Prime 18×9 działa i tak dużo płynniej niż sporo innych, nawet nieco droższych smartfonów.

Jeśli chodzi o moduły łączności to jest bardzo przyzwoicie. Podczas rozmów telefonicznych zasięg nie przerywa, a rozmowy są dobrej jakości. Może głośnik mógłby być jedynie minimalnie głośniejszy, ale poza tym nic nie można mu zarzucić.

Przeglądanie internetu zarówno za pomocą WiFi, jak i przy użyciu transmisji danych jest poprawne i całość działa w miarę szybko. Oprócz tego w urządzeniu GPS szybko i precyzyjnie określa naszą lokalizacje, a Bluetooth bez problemów łączy się z innymi urządzeniami.

Dość oczywiste jest jednak, że w smartfonie nie umieszczono modułu NFC. W związku z tym nie zapłacimy nim zbliżeniowo w sklepie.

Sprawdzając możliwości tego smartfona za pomocą testów syntetycznych możemy uzyskać następujące wyniki:

SKANER LINII PAPILARNYCH

Jak wspomniałem przy opisywaniu obudowy, skaner linii papilarnych został umieszczony na tyle obudowy. Jest zamontowany w dobrym, wygodnym w obsłudze miejscu i nie ma problemów z trafieniem czy sięgnięciem do niego.

myPhone Prime 18×9 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Skaner jest przyzwoity, ale nic więcej. Szybkość jego reakcji nie powala, precyzja zresztą też… Często trzeba kilkukrotnie przyłożyć palec, żeby został on rozpoznany. Jak już czytnik go rozszyfruje, to podświetlenie ekranu następuje w ciągu około dwóch-trzech sekund, co nie jest jakąś zawrotną prędkością. Ale z drugiej strony jak na telefon za te pieniądze to nie jest też szczególnie źle.

Spis treści:

  1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
  2. Działanie. Oprogramowanie. Skaner linii papilarnych
  3. Bateria. Aparat. Podsumowanie

APARAT

W smartfonie umieszczono aparat główny o matrycy 13 Mpix z przysłoną f/2.8 i podwójną diodą doświetlającą. Na froncie z kolei jest umieszczona 5-megapikselowa kamerka z pojedynczą diodą.

myPhone Prime 18×9 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Jeśli chodzi o jakość zdjęć to jak na tej klasy sprzęt jest całkiem przyzwoicie, aczkolwiek w żadnym aspekcie nie są one idealne. Brakuje szczegółowości, stanowczo żywsze mogłyby być kolory, a ostrość nie zawsze jest taka, jaka być powinna. Ponadto, przybliżając poszczególne elementy pojawia się trochę szumów i poszarpanych krawędzi.

Smartfon słabo radzi sobie ze zdjęciami nocnymi i pod słońce. Są one wtedy mało szczegółowe, ze słabo nasyconymi kolorami a wręcz często prześwietlone i lekko rozmazane. Przyzwoicie jednak wypadają zdjęcia macro, ponieważ ich ostrość stoi na przyzwoitym poziomie.

Z kolei jeśli chodzi o zdjęcia wykonywane aparatem frontowym, to są raczej podstawowe, z przeciętną ilością szczegółów i dość zimnymi kolorami. Ponadto całość wydaje się być jakby lekko zamglona czy delikatnie rozmazana.

Ogólnie więc oba aparaty są przeznaczone raczej do podstawowych zdjęć, jednak w tej kategorii cenowej trudno oczekiwać czegokolwiek więcej.

Aplikacja aparatu jest standardowa jak w przypadku każdego smartfona z czystym Androidem. Mamy tylko tryb panoramiczny i upiększania twarzy, a w ustawieniach umieszczono kilka filtrów oraz możliwość ustawienia trybu scenerii, balansu bieli oraz ekspozycji. W ustawieniach znajdziemy też informację, że wideo nagrywane tym smartfonem może być maksymalnej rozdzielczości HD 720p. Szkoda, że nie zdecydowano się już na Full HD.

AKUMULATOR

W myPhone Prime 18×9 LTE umieszczono akumulator o pojemności 3000 mAh. Bateria jest ładowana za pomocą ładowarki z przewodem microUSB, warto jednak pamiętać, że podłączamy ją dość niestandardowo od góry obudowy.

myPhone Prime 18×9 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

A jak ta bateria sprawdza się w codziennym użytkowaniu? Całkiem dobrze! W trybie mieszanym (czyli po połowie WiFi i transmisja danych i automatyczna jasność ekranu) osiągniemy około 5,5 godziny pracy na wyświetlaczu. Czas ten skraca się do mniej więcej 4,5 godziny korzystając wyłącznie z transmisji danych, a będąc cały czas w zasięgu sieci WiFi możemy osiągnąć wyniki oscylujące w granicy 7 godzin.

Są to dobre wyniki, które bez problemów pozwolą na cały dzień intensywniejszej pracy. Gdy jednak będziemy korzystać z urządzenia bardziej oszczędnie, czas ten spokojnie może wydłużyć się nawet do kilku dni.

PODSUMOWANIE

MyPhone Prime 18×9 LTE to dobra propozycja dla osób, które szukają przyzwoitego smartfona za stosunkowo małe pieniądze. Za obecną cenę – 478 złotych – jest to smartfon, który zapewnia niezły komfort pracy przy wykonywaniu podstawowych działań, sprawdza się przy codziennych fotografiach, a akumulator pozwala na korzystanie z urządzenia bez ładowania nawet przez kilka dni.

myPhone Prime 18×9 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Całość dopełnia całkiem ładnie wyglądająca obudowa w kolorze niebieskim, przyzwoity skaner linii papilarnych oraz niezły wyświetlacz w proporcjach 18:9. Co prawda może nie jest to demon prędkości, może do profesjonalnych zdjęć jego aparat się nie nada, ale w tej kategorii cenowej chyba nikt nie będzie tego oczekiwał. MyPhone Prime 18×9 LTE to po prostu dobry budżetowiec, którego cena jest adekwatna do możliwości.

A co Wy myślicie o tym smartfonie? Zainteresowałby Was taki model czy raczej celowalibyście w coś innego? Czekam na Waszą opinię w komentarzach.

Spis treści:

  1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
  2. Działanie. Oprogramowanie. Skaner linii papilarnych
  3. Bateria. Aparat. Podsumowanie

myPhone Prime 18×9 LTE – niezły przedstawiciel niskiej półki cenowej (recenzja)
WYŚWIETLACZ
7
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
6.5
OPROGRAMOWANIE
6.5
AKUMULATOR
8.5
MULTIMEDIA
7.5
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
7
APARATY
5
JAKOŚĆ WYKONANIA
5
WZORNICTWO
7
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
Przyzwoite działanie
Ładna obudowa
Dobry akumulator
Skaner linii papilarnych
Ekran w proporcjach 18x9
Niehybrydowy slot dualSIM
Wady
Jakość wykonania obudowy
Tylko poprawne fotografie
Pojawiają się spadki płynności
Niepraktycznie umieszczone złącze microUSB
Brak NFC
6.7
OCENA
Exit mobile version