fot. gov.pl

mPrawo jazdy na telefonach ponad miliona kierowców!

Od grudnia 2020 roku Polscy kierowcy mogą już korzystać z mPrawa jazdy w aplikacji mObywatel. Po ponad trzech miesiącach działania tej funkcji, liczba mPraw jazdy przekroczyła milion!

Reklama

Milion mPraw jazdy!

W Polsce prawo jazdy posiada ponad 22 miliony obywateli, a liczba nowych posiadaczy tak zwanego „plastiku” stale rośnie. Od grudnia wszyscy posiadający tradycyjne prawo jazdy mogą korzystać z cyfrowego mPrawa jazdy, dostępnego w aplikacji mObywatel.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów chwali się, że w miniony weekend milionowy kierowca pobrał swoje mPrawo jazdy, a obecnie z tego dokumentu korzysta już 1 006 522 użytkowników.

Jak działa mPrawo jazdy?

mPrawo jazdy jest częścią aplikacji mObywatel, którą pobierzemy zarówno na smartfony z system Android, jak i na te działające na iOS. Co ważne, jest ono jedynie elektroniczną wersją tradycyjnego dokumentu, który musi posiadać każdy kierowca, pomimo, że nie jest już wymagane podczas kontroli policyjnej.

W mPrawie Jazdy znajdziemy niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mTożsamości, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym.Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Co zrobić, by korzystać z mPrawa jazdy? Pierwszym podstawowym krokiem jest posiadanie profilu zaufanego. Następnie należy aktywować mTożsamość w aplikacji mObywatel przez wybranie opcji „+ Dodaj pierwszy dokument” w głównym oknie, a gdy już to zrobimy, dodajemy kolejny dokument, jakim jest prawo jazdy. I gotowe!

Zmiany w aplikacji mObywatel

Kilka dni temu informowaliśmy o dużych zmianach, jakie zmierzają do aplikacji mObywatel. Największą nowością ma być zmiana nazwy modułu mTożsamość na mObywatel. Ograniczona zostanie również ilość danych wyświetlanych zaraz po uruchomieniu aplikacji. Po aktualizacji użytkownik zobaczy jedynie swoje imię i nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia i datę ważności dokumentu. Czekają nas też drobne zmiany kosmetyczne, a zgodnie z zapowiedziami wszystkie nowości powinny zostać udostępnione do końca marca 2021 roku.

Dobrze widzieć, że Polacy coraz chętniej korzystają z wszelkiego rodzaju udogodnień, jakie daje nam technologia. Pomimo że system czasem zawodzi, to warto dać mu szansę, aby w przyszłości był jeszcze lepszy.