Mozilla wprowadza na Androida własny menedżer haseł – Firefox Lockbox

Przeglądarki internetowe od dawna oferują wygodę zapamiętywania haseł potrzebnych do logowania się na niezliczone serwisy i portale, rozwiązując problem krótkiej pamięci oraz konieczności podawania tych samych danych dostępowych na każdym nowym urządzeniu. Aplikacje na Androida wprowadzają jednak tutaj małe zamieszanie, które rozwiązuje Firefox Lockbox od Mozilli.

Reklama

Pewna niedogodność pojawia się w momencie, gdy chcemy zalogować się do aplikacji mobilnej w usłudze, do której hasło mamy zapamiętane w przeglądarce. Aplikacja sama z siebie nie „pożyczy” sobie hasła z przeglądarki, jeśli nie mamy go zapisanego w jakimś menedżerze. Jednym z nich jest Firefox Lockbox, którego Mozilla właśnie wprowadziła do sklepu Google Play.

Reklama

Technicznie rzecz biorąc, aplikacja ta nie różni się zbyt wiele od takich programów jak LastPass czy 1Password. Jej czołową, lecz dość niszową funkcją jest to, że integruje się z Firefoksem, dzięki czemu nie musimy przenosić haseł i danych formularzy do osobnej usługi. Wszystko pozostaje w obrębie jednego ekosystemu. Innymi słowy – jeśli korzystasz z Firefoksa na wszystkich swoich urządzeniach, to Lockbox jest dla Ciebie.

Dzięki połączeniu z przeglądarką Mozilli, odpada nam cały proces konfiguracji aplikacji podczas jej pierwszego uruchomienia. Oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy zalogowani do Firefoksa i wydamy kilka zgód na współdzielenie danych.

Podobnie jak wiele innych menedżerów haseł, do zabezpieczania danych można użyć czytnik linii papilarnych czy zdjęcia twarzy. Program automatycznie wypełni też pola haseł podczas logowania się do aplikacji mobilnych, dzięki czemu nie trzeba kopiować ich i wklejać skądinąd.

Aplikacji brakuje jednak funkcji tworzenia nowych, silnych haseł, co jest rzeczą kluczową, spotykaną w produktach konkurencji. Oznacza to, że Lockbox jest tylko i aż – osobną aplikacją dostępu do haseł, zapisanych na serwerach Mozilli.

Firefox Lockbox jest jednym z eksperymentów pilotażowych, które przekształciły się w oficjalną aplikację. Podobnie było z niedawno uruchomioną usługą Firefox Send, umożliwiającą bezpłatne przesyłanie dużych plików.

źródło: Mozilla przez Slashgear

Reklama