Motorola Moto G7 Power – recenzja króla baterii

Rodzina Moto G od zawsze budziła we mnie pozytywne skojarzenia. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości był na tyle przekonujący, że na kilka lat stałem się szczęśliwym posiadaczem dwóch generacji tych smartfonów (drugiej i trzeciej) i nie przypominam sobie żadnych negatywnych emocji związanych z ich użytkowaniem. Jak to jednak bywa w życiu, nadeszła potrzeba większej zmiany, następnie potrzeba czegoś z wyższej półki i tak, z każdym moim kolejnym telefonem, Motorola, jako opcja zakupowa, odchodziła w coraz większe zapomnienie. Bardzo więc ucieszyła mnie możliwość przetestowania jednego z przedstawicieli najnowszej, siódmej już generacji. Czy Motorola Moto G7 Power jest godnym reprezentantem rodziny Moto G i pozostawiła po sobie równie dobre wrażenie co jej poprzednicy? I dlaczego została określona mianem króla baterii…?

Specyfikacja Motoroli Moto G7 Power:

Cena Motoroli Moto G7 Power w momencie publikacji recenzji: 899 złotych.

Wideorecenzja Motoroli Moto G7 Power

Obudowa

Motorola, projektując Moto G7 Power, z pewnością nie obrała sobie za główny cel, aby stworzyć jak najlżejsze i najsmuklejsze urządzenie w swojej klasie. Czy to źle? Niekoniecznie. Ważący blisko 200 g telefon jest wyraźnie wyczuwalny w dłoni, a gruba na 9,4 mm, zaoblona na krawędziach obudowa zapewnia pewny chwyt, podnosząc ogólne wrażenie masywności sprzętu, ale również wysokiej wytrzymałości. Całość została wykonana z tworzywa sztucznego, choć muszę przyznać, że w przypadku ramki początkowo nie miałem co do tego faktu pewności, ponieważ całkiem skutecznie sprawia wrażenie aluminiowej.

Będąc przy ramce, na lewej krawędzi odnajdziemy tackę na dwie karty SIM oraz microSD, na prawej, posiadające bardzo dobry skok, przyciski głośności oraz klawisz zasilania, który jest świetnie umiejscowiony i wyróżnia się zmienioną fakturą. Cieszy również, że u góry mamy dostęp do portu minijack, a na dole USB-C. Z tyłu urządzenia znajduje się pojedynczy, minimalnie odstający aparat w charakterystycznym dla Motoroli „oczku”, wspierany oczywiście diodą doświetlającą, a poniżej logo producenta, skrywające w sobie czytnik linii papilarnych.

Ogólnie obudowa sprawia wrażenie naprawdę solidnie wykonanej, nic nie trzeszczy, każdy element jest świetnie spasowany, a użyte tworzywo sztuczne jest wysokiej jakości. Jednocześnie nie zapomniano o stronie wizualnej i pomimo całkiem dużych wymiarów, telefon może się podobać, choć nie mamy co liczyć na żadne odkrywcze zabiegi stylistyczne. Warto również odnotować, że tył urządzenia bardzo szybko zebrał kilka drobnych zarysowań już podczas pierwszych dni testów. Cieszy więc dodawane przez producenta w zestawie silikonowe etui.

Wyświetlacz

Ekran Moto G7 Power ma naprawdę spory, lecz zmarnowany potencjał. Żywe, nasycone kolory, dobry kontrast i świetne kąty widzenia niestety nie wynagradzają bardzo niskiej rozdzielczości (1570×720) dającej zagęszczenie 279 pikseli na cal, które niestety oznacza niewystarczającą w mojej ocenie ostrość wyświetlanego obrazu, szczególnie widoczną na zaokrągleniach i czcionkach. Poziomy jasności są poprawne, jednak chciałbym tu zwrócić uwagę na zbyt agresywne działanie czujnika światła, który podbija poziom podświetlenia zdecydowanie za mocno i za często, w sytuacjach tego niewymagających (np. oglądanie telewizji nocą).

Ramki nie należą do najcieńszych, a mimo to producent nie znalazł miejsca na diodę powiadomień, oferując w zamian Always On Display, aktywujący się na kilka sekund po podniesieniu telefonu. Możemy łatwo zmienić temperaturę barw oraz aktywować filtr niebieskiego światła, natomiast opcja zamaskowania wcięcia w ekranie jest domyślnie ukryta w opcjach programistycznych i, szczerze mówiąc, nie polecam jej szukać, ponieważ uzyskany tym sposobem efekt prezentuje się zdecydowanie gorzej.

Dźwięk

Wbudowany pojedynczy głośnik ma chyba tylko jedną zaletę – umiejscowienie – na froncie urządzenia, we wcięciu, zintegrowany z tym do prowadzenia rozmów. I niestety, poza właśnie prowadzeniem rozmów nie widzę dla niego innego zastosowania. Nawet bardzo wczesne wstawanie w towarzystwie budzika z Moto G7 Power było trudniejsze niż zwykle, choć zdecydowanie szybsze (drzemkę już sobie odpuszczałem, oznaczałaby kolejny alarm). Dźwięk jest płaski, pozbawiony jakiejkolwiek barwy, pełen przesterów, najzwyczajniej zły. Podwójnie więc cieszy obecność gniazda minijack, choć jakość dźwięku na słuchawkach (których w zestawie brak) też jest co najwyżej w porządku.

Oprogramowanie

Seria Moto od zawsze charakteryzowała się czystym, świetnie zoptymalizowanym Androidem, wyposażonym w niewielką ilość praktycznych i przemyślanych dodatków producenta i nie inaczej jest w przypadku G7 Power. Odnajdziemy tu oczywiście „robocika” w wersji 9.0 Pie, jednak z nieco już przestarzałymi, grudniowymi poprawkami bezpieczeństwa. Ekran główny daje dostęp do panelu Google Discover oraz bardzo ładnego widżetu zegara z pogodynką. Domyślne przyciski nawigacyjne Androida możemy zastąpić jednym, pozwalającym obsługiwać system za pomocą gestów.

Wszelkie pozostałe funkcje dodane przez producenta znajdują się w aplikacji o nazwie „Moto” oraz, nieco bez sensu, zdublowane w ustawieniach w zakładce o tej samej nazwie. Motorola główny nacisk kładzie tu na sterowanie różnymi funkcjami telefonu za pomocą gestów oferując m.in.: dwukrotne potrząśnięcie telefonem w celu uruchomienia latarki, dwukrotne obrócenie urządzenia w celu uruchomienia aparatu czy wyciszenie dzwonka telefonu po jego podniesieniu (szczególnie przydatne w obliczu jakości dźwięku). Trzeba przyznać Motoroli, że każda dostępna tu funkcja jest przemyślana i faktycznie może się przydać, może poza gestem wykonania screenshota trzema palcami, ponieważ każda próba zrobienia zrzutu poprzez dotknięcie ekranu wywoływała niepożądaną akcję w systemie.

Spis treści:

1. Obudowa. Wyświetlacz. Dźwięk. Oprogramowanie
2. Działanie. Zabezpieczenia. Bateria. Aparat. Podsumowanie

Działanie

Niby czysty Android, niby ten sam na każdym urządzeniu, a jednak w Motoroli zawsze działa nieco lepiej. Płynność systemu jest świetna, aplikacje uruchamiają się bardzo szybko, a granie, nawet w bardziej wymagające tytuły, nie podnosi ciśnienia z powodu ciągłego klatkowania. W efekcie, podczas zwykłego, codziennego użycia Motorola Moto G7 Power nie powinna Was zawieść, niezależnie czy smartfon służy wam do podstawowych zadań, czy macie w zwyczaju pracę z wieloma aplikacjami równocześnie.

Parametry sprzętu oraz wyniki w testach zgadzają się z klasą urządzenia. Telefon wspiera wszystkie standardy łączności, które podczas testów nie sprawiały problemów, lecz niestety nie oferuje NFC, przez co płacenie zbliżeniowe tym smartfonem nie jest możliwe. Z 64 GB wbudowanej pamięci około 52 GB jest dostępne na nasze dane.

Zabezpieczenia

Czytnik linii papilarnych działa sprawnie i szybko, jednak animacja towarzysząca odblokowaniu jest zdecydowanie za długa, przez co cały proces jest niepotrzebnie sztucznie przeciągany. Umiejscowienie skanera jest idealne, podoba mi się pomysł na jego ukrycie w logo producenta, które tak czy inaczej w serii Moto zawsze znajdowało się w tym miejscu, warto jednak odnotować zdarzające się sporadycznie problemy z rozpoznawaniem palca.

Skaner twarzy umożliwia co prawda błyskawiczne odblokowanie telefonu, lecz niestety, również za pomocą zdjęcia, przez co nie jest przeze mnie traktowany jako pełnoprawna metoda zabezpieczenia.

Bateria

Dotarliśmy do głównego powodu, dla którego warto wybrać testowany telefon. W tym aspekcie po prostu nie mam się do czego przyczepić, ogniwo o pojemności 5000 mAh to największa zaleta urządzenia, miażdżąca nie tylko bezpośrednią konkurencję ze swojej półki cenowej, ale również wszystkie inne smartfony. Serwis PhoneArea przeprowadził testy, z których wynika, że Moto G7 Power z łatwością przebija czasem pracy na jednym ładowaniu wszystkie telefony, jakie pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich lat.

Osobiście mogę to wyłącznie potwierdzić. Nawet 12 godzin pracy na ekranie oznaczało konieczność szukania ładowarki najwcześniej po 2 dniach i to po naprawdę mocnym obciążeniu. Średnio telefon wyciągał 3-3,5 dnia przy średnio-zaawansowanym zużyciu. Dodatkowo smartfon wspiera szybkie ładowanie (5V/3A, 9V/2A, 12V/1,5A), nazywane przez Motorolę – Turbo Power; mimo to, z powodu rozmiarów ogniwa będziemy potrzebować ponad 2 godziny na uzupełnienie energii od 0 do 100%. Podsumowując jednak, Motorola Moto G7 Power ma (przynajmniej na ten moment) najlepszą baterię na rynku!

Aparat

Zaczynając od samej aplikacji aparatu, jest bardzo intuicyjna, dając nam łatwy dostęp do wszystkich najpotrzebniejszych funkcji również tych mniej oczywistych jak HDR (również automatyczny) czy tryb profesjonalny. Odnajdziemy tu również dedykowany przycisk do aplikacji „Obiektyw Google”, która pozwala rozpoznawać obiekty z kadru i wyszukiwać je w sieci.

Pojedynczy aparat główny o rozdzielczości 12 Mpix radzi sobie całkiem nieźle biorąc pod uwagę klasę urządzenia. Szczegółowość jest poprawna, odwzorowanie barw czy kontrast również. Muszę jednak zwrócić uwagę na poziom nasycenia, które wyraźnie jest podkręcane, choć naprawdę subtelnie, dając finalnie bardzo ładny, choć momentami nieco „pocztówkowy” obrazek. Opcja rozmycia tła, biorąc pod uwagę, że jest realizowana tylko za pomocą oprogramowania, też zasługuje na pochwałę. Nie pochwalę natomiast zdjęć nocnych, które niestety są bardzo słabe. Wideo nagramy w maksymalnej rozdzielczości 4K w 30kl/s.

Z reguły odstający możliwościami w tej półce cenowej aparat frontowy, w tym przypadku oferuje bardzo podobną jakość i umożliwia wykonanie całkiem udanych selfie, które są zupełnie wystarczające w przypadku publikacji np. w serwisach społecznościowych.

Podsumowanie

Podsumowując, Motorola Moto G7 Power to przede wszystkim najlepsza na rynku bateria, oferująca świetne czasy pracy na jednym ładowaniu. To również czysty, świetnie zoptymalizowany Android zapewniający całkowicie wystarczającą wydajność, dodatkowo wyposażony w bardzo praktyczne udogodnienia. Wielka szkoda, że producent nie zadbał o lepszą jakość dźwięku czy ekran o wyższej rozdzielczości. Bez tych dwóch wad stanowiłby naprawdę solidną, o ile nie najlepszą propozycję w swojej półce cenowej.

Spis treści:
1. Obudowa. Wyświetlacz. Dźwięk. Oprogramowanie
2. Działanie. Zabezpieczenia. Bateria. Aparat. Podsumowanie

Motorola Moto G7 Power – recenzja króla baterii
Jakość wykonania, wzornictwo, porty
7.5
Wyświetlacz
6.5
Dźwięk
4.5
Oprogramowanie
8.5
Działanie, płynność, wydajność
8.5
Łączność
7
Zabezpieczenia
6.5
Bateria
10
Aparat
7
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
Solidne wykonanie
Estetyczny wygląd urządzenia
Klasyczne złącze słuchawkowe
USB-C
Czysty Android...
...z wieloma praktycznymi dodatkami
Bardzo dobra optymalizacja
Świetnie umiejscowiony, poprawny skaner linii papilarnych
Wybitny czas pracy na baterii
Szybkie ładowanie
Niezły aparat (w dobrych warunkach oświetleniowych)
Prawdziwy DualSIM
Gniazdo kart pamięci
Etui w zestawie
Wady
Szybko rysująca się obudowa
Minimalnie, ale jednak, wystający aparat
Brak wodoodporności
Niewystarczająca rozdzielczość ekranu
Brak diody powiadomień
Brak NFC
Bardzo słaby głośnik
Skaner twarzy poddający się zdjęciu
Bardzo słaba jakość zdjęć nocnych
7.3
OCENA
Exit mobile version