motorola lenovo smart connect mwc 2024
Źródło: Motorola

Motorola i Lenovo stworzą własny ekosystem jak Apple

Użytkownicy oczekują od swoich urządzeń elektronicznych coraz większej unifikacji. Motorola i Lenovo wspólnymi siłami chcą sprawić, abyście zainteresowali się ich pomysłem na wspólną platformę.

Motorola + Lenovo = Mądre połączenie

Rozwiązanie Smart Connect zaproponowane przez Motorolę oraz Lenovo obejmie zarówno smartfony, laptopy jak i tablety obu producentów. Do prawidłowego funkcjonowania całości potrzebne będzie pobranie odpowiedniej aplikacji ze sklepu Play lub Microsoft, w zależności od platformy. Firmy obiecują, że oprogramowanie spodoba się graczom, twórcom treści, uczniom, a nawet przeciętnemu użytkownikowi, który chce przenosić zadania pomiędzy urządzeniami lub natychmiastowo kontynuować pracę zaczętą na innej platformie.

Laptop Lenovo ThinkPad T16 (3. gen.)
Laptop Lenovo ThinkPad T16 (3. gen.) (źródło: producent)

Jakie funkcje na dobry początek planuje wdrożyć Lenovo oraz Motorola? Przede wszystkim, interfejs smartfona, tabletu i komputera obsłużymy za pomocą jednej klawiatury i myszki. Producent przywołuje przykład płynnego edytowania tekstu na laptopie i pobrania grafik z tabletu bez odrywania rąk od akcesoriów. Oprócz tego, pojawi się lepsza synchronizacja powiadomień pomiędzy platformami.

Smart Connect otworzy również przed właścicielami urządzeń Motoroli i Lenovo inteligentny schowek. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby podczas przeglądania internetu na smartfonie skopiować do schowka adres strony internetowej po to, aby szybkim „Ctrl+V” uruchomić serwis na większym ekranie komputera.

elastyczny smartfon Motorola prototyp MWC 2024
Prototyp elastycznego smartfona Motoroli (źródło: xataka)

Integracja w pracy i rozrywce

Charakterystyczną cechą oprogramowania mają być również ułatwienia przy streamingu. Zwykłe przeciągnięcie palca ma wystarczyć, aby film oglądany ostatnio na tablecie dokończyć na komputerze, lub do przełączania się pomiędzy platformami w trakcie słuchania podcastu. Smart Connect umożliwi również strumieniowanie pulpitu smartfona na telewizorze.

Firmy chcą sprawić, aby rozwiązanie stanowiło również swoiste centrum udostępniania. Jedna aplikacja wystarczy do tego, aby łatwiej zaplanować podróż, udostępniać pliki w trakcie lekcji czy zarządzać projektem w zespole.

Wśród funkcji, które pojawią się w Smart Connect, znajdzie się jeszcze błyskawiczny hotspot umożliwiający postawienie bezpiecznej sieci w trybie niemal natychmiastowym oraz opcja tymczasowego zamienienia smartfona w kamerkę do wideokonferencji.

Zanim jednak sprawdzimy nowe rozwiązanie w praktyce, trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Firmy nie podają, kiedy Smart Connect oficjalnie zadebiutuje, ani jakie urządzenia będą kompatybilne z oprogramowaniem na start.

Pomysły obu producentów to dopiero wstęp do stworzenia jednego, spójnego ekosystemu. Z takiego podejścia kojarzymy m.in. Apple czy Samsunga, gdzie kupując kilka urządzeń tej samej firmy zyskujemy większy zakres integracji. Czas pokaże, czy rozwiązanie okaże się sukcesem i będzie rozwijane o dodatkowe funkcje.