Modem 5G od Huawei jest zbyt duży względem chipu od Qualcomma. To może być problem

Modem 5G od Huawei jest zbyt duży względem chipu od Qualcomma. To może być problem

Wbrew obiegowej opinii, rozmiar ma znaczenie – zwłaszcza w świecie elektroniki mobilnej, gdzie różnice w ułamkach milimetra potrafią wpłynąć na konstrukcję całego smartfona czy tabletu.

Im mniejszy i bardziej skomplikowany sprzęt, tym większych trudności nastręczają podzespoły o większych gabarytach. Taki problem może ciągnąć za sobą chip 5G od Huawei, który jest wyraźnie większy od konkurencyjnego modemu Qualcomma.

Modem Balong 5000 5G montowany jest razem z procesorem Kirin 980 w Mate 20 X 5G. Zaprojektowano je w laboratoriach Hi-Silicon, ale ich produkcją zajmuje się już TSMC. Balong 5000 5G jest pierwszym komercyjnie wykorzystywanym chipem modemowym do smartfonów obsługujących sieci 5G/4G/3G/2G. I wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że Kirin 980 już ma własny zintegrowany modem 4G/3G/2G. Wobec tego w modelu Mate 20 X 5G jest on nieużywany.

Do tego Balong 5000 5G wymaga o 50% większego kawałka wafla krzemowego niż układy Qualcomm X50 5G i Samsung Exynos 5100 5G oraz potrzebuje 3 GB pamięci RAM. W ten sposób nie dość, że układ Huawei dubluje się funkcjami ze zintegrowanym z procesorem modemem, to zajmuje cenne miejsce w obudowie. Nic dziwnego, że bateria w Mate 20 X 5G musi być aż o 800 mAh mniejsza niż w standardowym Mate 20 X.

Modem 5G od Huawei jest zbyt duży względem chipu od Qualcomma. To może być problem
(fot. IHS Markit)

To marnotrawstwo miejsca i zasobów nie potrwa jednak zbyt długo. W przyszłym roku powinny upowszechniać się smartfony z platformami mobilnymi, w których skład będą wchodzić procesory i zintegrowane modemy 5G. Dzięki temu nie będzie trzeba montować osobnego modemu poza SoC i zarządzających nim dodatkowych układów. Nie będą więc wymagane kolejne kawałki krzemu, zabierające miejsce w trzewiach smartfona.

Nadchodzi Xiaomi Mi 9 5G z ekranem QHD i OIS w aparacie

źródło: Venture Beat przez Phone Arena