Na pocztę bez dowodu osobistego – wystarczy aplikacja mObywatel w telefonie

Od dziś zabieranie dowodu osobistego na pocztę nie będzie potrzebne. By odebrać list polecony, potwierdzimy swoją tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel w smartfonie.

Marek Zagórski, szef Ministerstwa Cyfryzacji, poinformował, że konieczne było specjalne rozporządzenie, by było możliwe legitymowanie się aplikacją w placówkach Poczty Polskiej. Od 23 kwietnia bez przeszkód odbierzemy stamtąd zaawizowane przesyłki polecone czy paczki, pokazując ekran aplikacji mObywatel.

Reklama

Jak skomentował pan Zagórski,

„Sprawdzaliśmy, w jakich sytuacjach Polacy najczęściej używają dowodu osobistego. Okazało się, że właśnie na poczcie, podczas odbierania listów poleconych.”

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja, która umożliwia potwierdzanie tożsamości przy pomocy smartfona. Nie jest jednak zamiennikiem dowodu osobistego. Choć bez przeszkód możemy używać jej na recepcjach hotelowych, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w wypożyczalniach sprzętu sportowego czy przy wejściu na basen lub siłownię, to w sądach albo u notariusza nadal będzie potrzebny tradycyjny „plastik”. Aplikacja nie jest też honorowana za granicą Polski, gdyż wymogi strefy Schengen dotyczące potwierdzania tożsamości nie dopuszczają na razie takiej jej formy.

Jak tłumaczy Marek Zagórski,

„Każdy dorosły obywatel ma obowiązek posiadać dowód osobisty, ale nie musi go mieć przy sobie. Jeśli akurat go ze sobą nie mamy, a okaże się potrzebny – wtedy przyda się aplikacja mObywatel. Tym bardziej, że komórki zazwyczaj mamy przy sobie. Dzięki aplikacji zawsze i wszędzie mamy więc dostęp do odzwierciedlenia wszystkich danych z naszego dowodu osobistego.”

W aplikacji są te same dane, co w dowodzie osobistym użytkownika: imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja o urzędzie wydającym dowód. Jeśli jesteśmy uczniami, to w mObywatelu znajdziemy także legitymację szkolną i studencką. Resort pracuje wciąż nad mPrawem Jazdy. Program można pobrać na Androida i iOS, a do jego zalogowania potrzebny jest Profil Zaufany.

 

źródło: telix.pl, money.pl