Mobilny Outlook otrzymał wsparcie dla „starożytnego” protokołu POP3

Wraz z najnowszą aktualizacją mobilnej wersji aplikacji Microsoft Outlook zostało wdrożone wsparcie dla protokołu POP3. To ukłon w stronę nieco starszych użytkowników, których jedynym narzędziem z dostępem do internetu jest tablet czy smartfon.

Na rynku istnieje kilka protokołów służących do odbioru poczty przychodzącej z serwera przez wybrany program. Współcześnie najpopularniejsze są IMAP oraz Exchange, umożliwiające synchronizację danych z priorytetem serwera. W praktyce oznacza to, że w momencie pobrania danego maila z serwera poczty, nie będzie on automatycznie usuwany. Do pamięci urządzenia pobrana zostanie jego kopia, której dalsze losy nie wpłyną na integralność danych na serwerze.

Reklama

Protokół POP3 to już bardzo leciwe narzędzie, którego historia sięga 30 lat wstecz. Działa on zgoła inaczej niż dwa opisane wyżej protokoły. Tutaj priorytet ma klient, dlatego wiadomość e-mail, po pobraniu z serwera jest z niego automatycznie usuwana. W praktyce oznacza to, że po pobraniu danego maila do trybu offline, ściągnięta kopia pozostaje tą jedyną.

Współcześnie takie rozwiązanie wydaje się nie być potrzebne nikomu, ponieważ zdecydowana większość użytkowników korzysta z wielu urządzeń i ceni sobie dostęp do swojej poczty na każdym z nich. Obsługa przez POP3 oznaczałaby, że w praktyce nie będzie to możliwe. Komu więc potrzebny tak stary interfejs?

Okazuje się, że w dalszym ciągu istnieje jakaś grupa użytkowników korzystających z bardzo starych skrzynek pocztowych, gdzie limit pojemności wynosi kilkadziesiąt – kilkaset megabajtów. W praktyce oznacza to, że wystarczy kilka większych wiadomości żeby przepełnić posiadaną skrzynkę. Dzięki obsłudze przez POP3 nie ma konieczności pamiętania o jej regularnym czyszczeniu – wiadomości kasowane są automatycznie po pobraniu na dysk danego urządzenia.

Wraz ze wzrostem popularności urządzeń mobilnych zdarza się, że smartfon czy tablet to jedyne urządzenie, którym posługuje się dana osoba. Dzięki wdrożonej aktualizacji może już obsługiwać swoją skrzynkę przez mobilnego Outlooka, a więc bez konieczności logowania się na stronę internetową i pamiętania o regularnym czyszczeniu skrzynki.

POP3 to bardzo stary protokół, jednak skoro istnieje grupa osób, które go wykorzystują, dobrze, że Microsoft postanowił sobie o nich przypomnieć.

Polecamy również:

Microsoft aktualizuje mobilnego Outlooka. Kilka zmian brzmi świetnie

Źródło: Android Police