źródło: wccftech

12. generacja procesorów Intela trafiła do laptopów

Targi CES 2022 są pełne premier. W ich trakcie Intel uzupełnił serię Alder Lake (w skład której dotychczas wchodziły jedynie desktopowe układy z dopiskiem „K”) o nieodblokowane układy. Ponadto producent zaanonsował też mobilne, hybrydowe CPU, stworzone z myślą o najwydajniejszych, a także energooszczędnych laptopach.

Seria Intel Alder Lake-P została zaprojektowana dla twórców i graczy

Podobnie jak reszta układów z 12. generacji, laptopowe Alder Lake są produkowane przez samego Intela w 10-nm procesie litograficznym Enhanced Super Fin, oznaczanym przez firmę jako Intel 7. Co najciekawsze, wszystkie nowe CPU cechują się hybrydową budową, obejmującą jednocześnie standardowe, wydajnościowe rdzenie, wykonane w mikroarchitekturze Golden Cove, a także energooszczędne rdzenie Gracemont. Łącznie producent zaprezentował 28 różnych układów – zarówno dla urządzeń z najwyższego segmentu, jak i dla laptopów z niższych półek cenowych.

Najnowsze laptopy będą napędzane przez układy oznaczone literką „H”, czyli te, na których zostały nałożone najniższe limity mocy – o podstawowym PBP na poziomie 45 W. Cztery flagowe procesory są do siebie bardzo zbliżone pod względem budowy: i9-12900HK, i9-12900H, i7-12800H oraz i7-12700H mają na pokładzie tę samą liczbę rdzeni fizycznych i logicznych – odpowiednio 14 (6P + 8E) przy 20 wątkach.

Intel Alder LAke-P
źródło: wccftech

Różnią się one w głównej mierze bazowym taktowaniem zegara, natomiast warto dodać, że najwyższy model z dopiskiem „K” można podkręcić. Zauważalną różnicą jest także fakt, że i7 mają niższe taktowania zintegrowanych układów graficznych. Najmniej zaawansowany i7-12650H ma mieć na pokładzie 10 rdzeni (6+4) przy 16 wątkach.

Intel Alder LAke-P
źródło: wccftech

Segment niżej są 3 procesory. Pierwsze dwa to Intel Core i5-12600H oraz i5-12500H z 12 rdzeniami (4+8) i 16 wątkami, które różnią się przede wszystkim taktowaniem. Trzeci model i5-12450H ma natomiast 8 rdzeni (4+4) i 12 wątków.

Do laptopów trafią także bardziej energooszczędne Alder Lake z TDP na poziomie 28 W. W ich skład wejdą m.in. i7-1280P z 14 rdzeniami (6+8) i 20 wątkami, ale zdecydowanie niższym taktowaniem zegara. Najtańszą propozycją z rodziny Alder Lake-P jest Core i3-1220P z 10 rdzeniami (2+8) i 12 wątkami.

Procesory Intel Alder Lake-U są stworzone z myślą o bardziej energooszczędnych urządzeniach

W skład serii układów Alder Lake-U będą wchodziły typowo niskonapięciowe procesory o PBP na poziomie 15 W, a nawet 9 W. Mają one na pokładzie maksymalnie 10 rdzeni fizycznych (2+8) oraz 12 wątków logicznych – wyjątkiem są i3-1215U z 6 rdzeniami (2+4) i 8 wątkami, a także Pentium 8505 i 8500 oraz Celeron G7305 i 7300 – każdy z nich ma 5 rdzeni fizycznych i 6 wątków logicznych. Poniżej zamieszczam pełną tabelkę.

Rodzina Intel Alder Lake gotowa na platformę Intel Evo nowej generacji

Nowa generacja procesorów niesie ze sobą także kolejną generację platformy rozwiązań Intel Evo. Największą zmianą w certyfikowaniu jest fakt, że w przypadku obecnych układów o nazwie kodowej Alder Lake czipy z dopiskiem „H” również mogą otrzymać certyfikat Evo. W ubiegłym roku była to odznaka nadawana jedynie laptopom z niskonapięciowymi układami.

Jak wyglądają najnowsze wymagania dla platformy Evo? Najważniejszym wymogiem jest procesor 12. generacji – i5, i7 lub i9 ze zintegrowanym GPU Intel Iris Xe albo opcjonalnie dedykowanym układem Intel Arc, które powinny mieć swoją premierę już niebawem. Laptop z certyfikatem musi mieć na pokładzie USB-C z funkcją szybkiego ładowania, najnowocześniejsze zaplecze połączeniowe z Wi-Fi 6E oraz złącze Thunderbolt 4.

Intel Evo
źródło: The Verge

Niemniej jednak nie możemy liczyć, że gamingowe laptopy będą certyfikowane Intel Evo, ponieważ muszą być energooszczędne. To automatycznie zaprzecza wymaganiom – laptopy stworzone pod gry mają zapewniać wysoką wydajność, a czas pracy na baterii to mniej istotny aspekt w ich przypadku.