komputer laptop praca work
fot. hamonazaryan1 / Pixabay

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi stronami do składania PIT-ów przez internet

Każdego roku, o tej samej porze, w milionach polskich domów przychodził taki moment, że trzeba się było rozliczyć. Na szczęście to już przeszłość! – takimi słowami Ministerstwo Finansów reklamuje usługę Twój e-PIT. Teraz jednak ostrzega, aby uważać na fałszywe strony do składania deklaracji podatkowych przez internet.

Kilka dni po udostępnieniu usługi Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl (co miało miejsce 15 lutego 2019 roku) sam złożyłem za jej pośrednictwem swoją deklarację podatkową za 2018 rok. Było to banalnie proste, nawet jeśli musiałem dodać kilka informacji samodzielnie, ponieważ chciałem skorzystać z ulg. Jednocześnie miałem poczucie bezpieczeństwa, gdyż swoją tożsamość potwierdziłem za pomocą Profilu Zaufanego (chociaż istnieje też drugi sposób, jednak jest on znacznie mniej wygodniejszy, bowiem wymaga więcej zachodu).

Reklama

Podatnicy mogą składać swoje deklaracje podatkowe również za pośrednictwem e-Deklaracji, które zostały udostępnione wcześniej niż usługa Twój e-PIT. Z tego rozwiązania także korzystałem i ono też jest wygodne, aczkolwiek – przynajmniej moim zdaniem – nie aż tak bardzo, jak wprowadzona w tym roku przez Ministerstwo Finansów nowość.

Oprócz tego dostępne są także papierowe formularze, ale korzysta z nich coraz mniej osób – każdego roku kolejni podatnicy decydują się składać swoje deklaracje podatkowe za ubiegły rok w postaci elektronicznej. Zachętą jest nie tylko prostota i wygoda, ale też obiegowa opinia, że w przypadku złożenia PIT-a przez internet Urząd Skarbowy szybciej zwróci nadpłacony podatek, jeżeli komuś się należy.

W związku z coraz większą popularnością składania deklaracji podatkowych online, Ministerstwo Finansów uczula wszystkich zainteresowanych tą metodą, aby uważali na to, czy na pewno korzystają z certyfikowanej platformy. A jedyną jest Portal Podatkowy (podatki.gov.pl) i usługi e-Deklaracje oraz Twój e-PIT.

To bardzo istotne, ponieważ w przypadku skorzystania z innej strony, poufne dane o podatniku mogą trafić w niepowołane ręce, a to może przynieść opłakane skutki, z kradzieżą tożsamości włącznie i nabraniem kredytów przez oszusta na nazwisko ofiary.

Jak złożyć Twój e-PIT?

Jak złożyć Twój e-PIT

Źródło: Ministerstwo Finansów