Ciekawa propozycja Ministerstwa Cyfryzacji dla ograniczonych przez koronawirusa uczniów – oto Grarantanna

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa SARS CoV-2 bardzo szybko ewoluuje i praktycznie wszyscy dotkliwie odczuwamy aktualną sytuację. Poza drobnymi przedsiębiorcami, obecny stan rzeczy najmocniej wpływa na uczniów, a w szczególności maturzystów, którzy zostali chwilowo pozbawieni podstawowego źródła wiedzy, jakim są zajęcia szkolne. Ministerstwo Cyfryzacji wyszło naprzeciw trudnym okolicznościom i przygotowało specjalną stronę edukacyjną dla miłośników gier wideo i nie tylko.

Świetna inicjatywa – Grarantanna to nie tylko ciekawy sposób na naukę

Przerwa w edukacji prawdopodobnie potrwa nieco dłużej niż zakładane dwa tygodnie, więc władze naszego kraju musiały podjąć kroki pozwalające uczniom na produktywne spędzenie wolnego czasu, który pierwotnie przeznaczony był na naukę. Grarantanna to stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji i Fundację Teatrikon strona, która oferuje szereg aktywności dla wszystkich uczniów i nie tylko.

Przygotowanych zabaw jest naprawdę sporo, a w planach są kolejne. Lista prezentuje się następująco:

  • Quizy historyczne,
  • Zestaw 40 zagadek,
  • Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami,
  • Sesje papierowych RPG prowadzone przez internet,
  • Webinaria edukacyjne,
  • Game Jam,
  • Serwer w grze Minecraft.

Jak widać, jest co robić, a będzie tylko lepiej.

Ciekawostka dla entuzjastów historii

Zatrzymajmy się przy quizach. Tych jest naprawdę sporo (15 testów, każdy o innym okresie historycznym)  i nie należą do najłatwiejszych, a dodatkowym utrudnieniem jest ograniczony czas na odpowiedź, który najprawdopodobniej ma powstrzymać użytkowników przed szukaniem odpowiedzi w internecie. Testy prowadzone są w klasycznej formie pytań zamkniętych i aby wziąć w nich udział, musimy jedynie podać kilka podstawowych informacji o sobie, które potrzebne są do wysłania podsumowania naszych wyników na skrzynkę mailową.

Większość podobnych testów w internecie nie należy do specjalnie dobrze rozpisanych, więc wysoka jakość quizu gwarantowana przez Ministerstwo Cyfryzacji może być dodatkową zachętą dla zainteresowanych.

Trening dla umysłu

Również zagadki trzymają niezły poziom. Jest ich czterdzieści i nie są tak proste, jak można by się spodziewać. Większość z nich jest do siebie bardzo podobna pod względem formy, jednak nie można narzekać na nudę i miłośnicy wymagających łamigłówek wymagających niekiedy robienia notatek będą wniebowzięci.

W zagadkach mogą pomóc nam nie tylko bliscy, ale również inni użytkownicy strony, których znaleźć możecie na grupie #edukatywni na Facebooku. Na tejże grupie będą też przeprowadzane wszystkie konkursy związane z inicjatywą, do tego mają się tam także pojawiać aktualności z Grarantanny.

Gorąco zachęcam do sprawdzenia Grarantanny, nawet jeśli zakończyliście edukację dawno temu i aktualnie macie sporo wolnego czasu. Przygotowane aktywności trzymają wysoki poziom, a nadchodzące wydarzenia wydają się bardzo ekscytującą opcją dla miłośników świata gier wideo.

Wspomóż walkę z koronawirusem przy pomocy swojego komputera!

Źródło: gov.pl, Grarantanna