Reklama
Minecraft
Minecraft

Kreatywność fanów Minecrafta nie zna granic. W grze można uruchomić Windowsa 95 i… zagrać w Doom

Choć zupełnie nie rozumiem fenomenu gry Minecraft, chylę czoła przez twórcami, którzy rozwinęli możliwości gry daleko poza założenia twórców. Właśnie dokonano kolejnego osiągnięcia, pozwalającego poczuć nieco nostalgii.

Reklama

Słowo klucz: wirtualizacja

Opracowanie opisywanej modyfikacji nie byłoby możliwe, bez możliwości skorzystania w grze z oprogramowania do wirtualizacji. To właśnie za sprawą uruchomionego wewnątrz gry oprogramowania VirtualBox można pobawić się w kolejne modyfikacje.

Minecraft obsłuży Windowsa 95. Tak, można zagrać w Doom

Dzięki przygotowanej modyfikacji, którą można pobrać z tej strony internetowej, można w Minecrafcie nabyć komputer oraz uruchomić na nim system Windows 95. Udało się również uruchomić żywy pomnik gier komputerowych – Doom.

Szczegółowa instrukcja korzystania z narzędzia dostępna jest na stronie internetowej, na której znajdują się pliki do pobrania.

Minecraft
fot. via Curseforge

Więcej niż gra komputerowa

Kiedy Minecraft trafiał do sprzedaży, jego twórcy z pewnością nie mogli sobie wyobrażać tego, jak spektakularny sukces odniesie ta gra. Kiepska, pikselowa grafika stała się ikoniczna, a w sklepach można znaleźć wiele zabawek czy tekstyliów inspirowanych minecraftową estetyką. Fenomen Minecrafta widać również na platformie YouTube, gdzie letsplayerzy nagrywający swoje zmagania w tej grze, swego czasu, osiągnęli rekordową popularność.

Co istotne, Minecraft nie jest taką zwykłą grą komputerową. Pozwala, zwłaszcza u najmłodszych graczy, rozwijać kreatywność i umiejętności programowania, dzięki czemu korzystanie z niej ma również walory edukacyjne.

Sentymentalna podróż w przeszłość

Minecraft to kolejne środowisko, w którym można uruchomić i bawić się systemem Windows 95. Do tej pory udało się to zrobić, między innymi, na konsoli Xbox One czy zegarku Apple Watch. Jeszcze większą popularnością cieszy się typowa emulacja systemu z wykorzystaniem wirtualnych maszyn. Wszystko za sprawą nostalgii i chęci przypomnienia sobie przeszłości przez dawnych użytkowników tego systemu. Zdarzają się również młodsi użytkownicy, chcący przekonać się, na czym kiedyś pracowano.

Minecraft właśnie im to uatrakcyjnił i ułatwił.