Microsoft Lumia 550 (fot. Tabletowo)

Microsoft zakończył wsparcie dla Windows 10 Mobile. To oficjalny koniec tej platformy

Mobilny Windows miał być alternatywą dla Androida i iOS. Mimo że oferował niespotykane w produktach konkurencji rozwiązania i doświadczenia, nie odniósł sukcesu. Dziś Microsoft oficjalnie zakończył wsparcie dla Windows 10 Mobile (w przypadku poprzednich wersji zrobił to już wcześniej).

Mobilny Windows teoretycznie miał wszystko, aby odnieść sukces. Stał za nim prawdziwy gigant rynku oprogramowania, który w pewnym momencie zdecydował się nawet wejść w spółkę z Nokią, aby produkowała ona smartfony z jego systemem. W ostatnim okresie miały one logo Microsoft na obudowie (pierwszym modelem była Lumia 535), jednak wkrótce jasne stało się, że całe przedsięwzięcie jest skazane na niepowodzenie i zakończy się fiaskiem właściwie przez jeden czynnik – brak aplikacji, które w przypadku inteligentnych telefonów po prostu muszą być dostępne.

Koniec wsparcia dla Windows 10 Mobile

Windows 10 Mobile w wersji 1709 (wydany w październiku 2017 roku) to ostatnia wersja tego systemu i dziś, tj. 10 grudnia 2019 roku, Microsoft oficjalnie zakończył świadczyć dla niego pomoc techniczną. Oznacza to, że od teraz nie będzie on otrzymywać nowych aktualizacji zabezpieczeń, poprawek niezwiązanych z zabezpieczeniami, bezpłatnych opcji asystowanej pomocy technicznej i aktualizacji zawartości technicznej online.

Jednocześnie Microsoft informuje, że aplikacje z pakietu Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote) na Windows 10 Mobile będą wspierane jeszcze przed ponad rok, do 12 stycznia 2021 roku. Wersje na inne platformy nie utracą wsparcia po ww. terminie. Producent już teraz zaleca jednak przesiadkę na urządzenie z Androidem lub iOS, aby użytkownicy nie martwili się, że używane przez nich wydania w pewnym momencie zaczną być narażone na niebezpieczeństwa z uwagi na brak najnowszych zabezpieczeń.

Koniec wsparcia dla Windows 10 Mobile w wersji 1709 nie dotknie zbyt wielu osób, ponieważ mogą z niej korzystać wyłącznie użytkownicy smartfonów, które zadebiutowały na rynku z W10M na pokładzie. Pozostałe urządzenia zatrzymały się na starszych wydaniach, dla których Microsoft zakończył wsparcie już wcześniej.

Koniec wsparcia dla Windows 10 Mobile to oficjalny koniec pewnej epoki

Mimo że mobilny Windows już od dawna jest reliktem przeszłości, to dziś oficjalnie możemy mówić o jego końcu, skoro sam producent przestał wspierać tę platformę. Oczywiście smartfony z Windows 10 Mobile nie przestaną nagle działać – prawdopodobnie wiele osób nadal będzie ich używać. Ja sam swego czasu sprezentowałem swojej mamie Lumię 650, lecz dość szybko pożałowałem, gdyż moje przeświadczenie, że okienkowy interfejs powinien być łatwiejszy do „ogarnięcia” dla starszej osoby, okazało się błędne. Dziś moja rodzicielka korzysta z już kolejnego telefonu z Androidem i widzę, że jego obsługa jest dla niej o wiele łatwiejsza – mimo że na początku musiałem poświęcić sporo czasu, aby jej wszystko pokazać i wyjaśniać. Ogólnie jednak wiem, że była to dobra decyzja, szczególnie że mateczka korzysta z mnóstwa aplikacji, które na mobilnego Windowsa nie są dostępne.

A Wy jakie macie doświadczenia i wspomnienia z tą platformą? Będziecie wspominać ją z sentymentem? Ja… nie.

*Na zdjęciu tytułowym Microsoft Lumia 550

Źródło: Microsoft, Microsoft