Ktoś w Microsofcie właśnie stracił pracę. Teams nie działa na całym świecie

Microsoft Teams jest globalnie niedostępny po fatalnym zaniedbaniu – ktoś zapomniał odnowić kluczowy dla programu certyfikat bezpieczeństwa.

Ta wpadka będzie śnić się po nocach ekipie odpowiedzialnej za działanie Microsoft TeamsProgram do komunikacji biurowej nie działa na całym świecie od jakichś trzech godzin. Branżowe spotkania online i konferencje muszą być przekładane na inne godziny, ponieważ usługa nie jest dostępna dla nikogo, niezależnie od tego, w jakiej szerokości geograficznej się znajduje. Po prostu nie można nawiązać połączenia HTTPS z serwerami Microsoftu. Dlaczego?

Reklama

Jak Microsoft Teams zepsuł ludziom dzień

Okazało się, że przyczyną problemu jest nieaktualny certyfikat uwierzytelniania, który blokuje dostęp do usługi. Microsoft obiecuje w trybie natychmiastowym wdrożyć poprawkę z nowym certyfikatem, by użytkownicy Microsoft Teams mogli wrócić do pracy. To szczególnie ważne w firmach, gdzie rozwiązanie to działa jako podstawa komunikacji – na przykład w miejsce Slacka.

Takie niedopatrzenie jest tym bardziej żenujące, że mówimy przecież o firmie, dla której sprawne działanie wszystkich elementów usługi Office 365 jest kluczowe. Chodzi o dobre imię marki i bezbłędną obsługę klienta korporacyjnego, który powierza Microsoftowi nie tylko swoje dane, ale także obdarza go zaufaniem, że wszystkie systemy potrzebne do prowadzenia działalności będą działać bez zarzutu.

Microsoft Teams nie działa od około trzech godzin. Aktualnie pojawiają się pierwsze sygnały o przywróceniu podstawowej funkcjonalności usługi, z czego część użytkowników skarży się na kompletne wyczyszczenie historii czatów. W ciągu kolejnej godziny-dwóch wszystko powinno wrócić do normy.

źródło: @MSFT365status przez The Verge